O!Lśnienia 2022 przyznane

O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa zostały przyznane. O wynikach zadecydowali internauci, którzy oddawali głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Poważna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial.

Wyniki głosowania ogłoszono podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia nagród w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

W kategorii Film nagrodzono Konrada Aksinowicza i Macieja Stuhra za „Powrót do tamtych dni” (za „poruszający, do głębi osobisty obraz dzieciństwa naznaczonego piętnem nałogu oraz  za mistrzowsko wykreowaną postać ojca dotkniętego chorobą alkoholową”). W kategorii Serial laureatami zostali Magdalena Różczka i Łukasz Simlat za role w serialu „Rojst '97” w reż. Jana Holoubka (za „wykreowanie wyrazistych, zapadających w pamięć ekranowych bohaterów”).

Pełna lista nagrodzonych:

  • Kaśka Sochacka otrzymała Nagrodę Główną Olśnienie 2022. Jednocześnie została wyróżniona w kategorii Muzyka Popularna za płytę „Ciche dni”,
  • Konrad Aksinowicz i Maciej Stuhr zostali laureatami O!Lśnień w kategorii Film za „Powrót do tamtych dni”,
  • Jakub Żulczyk został laureatem w kategorii Literatura za powieść „Informacja zwrotna”,
  • Wilhelm Sasnal i Adam Szymczyk zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za ekspozycję „Taki pejzaż” w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin,
  • Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio zostali nagrodzeni w kategorii Muzyka poważna, balet, jazz za album „Kwiateczki”,
  • Dominika Bednarczyk i Maja Kleczewska otrzymały nagrodę w kategorii Teatr za „Dziady” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wręczono także Nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję Vogue Polska. Otrzymała ją artystka wizualna Małgorzata Mirga-Tas, która będzie w tym roku reprezentować Polskę na Biennale w Wenecji.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲