Odkryj Wybitne Produkcje Filmowe! WYNIKI 8. Ukraina! FF 2023

Poznajcie Zwycięzców!

25 października zakończyliśmy tegoroczną edycję festiwalu, który okazał się być wyjątkowo udany. Jury i widzowie mieli okazję podziwiać różnorodne produkcje filmowe, w tym 13 filmów fabularnych, 11 filmów dokumentalnych i 22 krótkometrażówki.

Nagrody dla filmów fabularnych:

Jury konkursu fabularnego, w składzie którego znaleźli się Joanna Kos-Krauze (reżyserka filmowa), Jowita Budnik (aktorka filmowa i teatralna) oraz Oleksandr Pozdnyakov (operator filmowy), przyznało prestiżowe nagrody. Nagrodą za najlepszy film, ufundowaną przez p. Elżbietę Lendo, został uhonorowany film "LA PALISIADA" w reżyserii Philipa Sotnychenko. Ponadto, wyróżnienia specjalne otrzymał film "KAMIEŃ, PAPIER, GRANAT" w reżyserii Iryny Tsilyk, a także operator filmu "La Palisiada", Volodymyr Usyk, za wyjątkowe zdjęcia. Dwa wyróżnienia aktorskie trafiły do aktorek Irmy Vitovska i Karyny Khymchuk, którzy znakomicie zaprezentowali się w filmach "Królowie Rapu," "Koza Nostra. Mama nadchodzi," "Smak Wolności," i "Do You Love Me."

Nagrody dla filmów dokumentalnych:

Jury konkursu dokumentalnego, w którego skład weszli Natalia Koryncka-Gruz (reżyserka filmowa), Serhii Bukovskyi (reżyser filmowy) oraz Jakub Majmurek (krytyk filmowy i publicysta), również podjęło trudne decyzje. Nagrodę za najlepszy film otrzymał "SKĄD DOKĄD", reżyserowany przez Macieka Hamelę. Ponadto, film "NIE ZNIKNIEMY" w reżyserii Alisy Kovalenko został uhonorowany wyróżnieniem.

Nagrody dla filmów krótkometrażowych:

Jury filmów krótkometrażowych w składzie Kariny Będkowskiej (reżyserka filmowa), Romana Brovko (reżyser filmowy) oraz Michała Mielnika (dziennikarz Głosu Kultury), także przyznało wartościowe nagrody. Nagrodę główną, ufundowaną przez Fundację Widowisk Masowych i Księgarnię Nić z Krakowa, zdobył film "DZIEŃ NAUCZYCIELA" w reżyserii Olesksiia Pasichnyka. Wyróżnienie trafiło do dokumentu "PTITSA", reżyserowanego przez Alinę Maksimienko, oraz do animacji "MARIUPOL. STO NOCY", w reżyserii Sofii Melnyk.

Podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, twórcy filmów "La Palisiada," "Kamień, papier, granat," "Dzień Nauczyciela," i "Skąd dokąd" osobiście podziękowali za otrzymane nagrody.

Oprócz nagród przyznawanych przez jury, publiczność również miała swój głos. Laureatami Nagrody Publiczności zostali film fabularny "LUKSEMBURG, LUKSEMBURG" w reżyserii Antonio Lukicha oraz dokument "SKĄD DOKĄD" w reżyserii Macieka Hameli.

Festiwal Ukraina! to znakomita okazja do zapoznania się z ukraińską kinematografią, jej różnorodnością i bogactwem tematycznym. Wydarzenie to pokazuje, że kultura filmowa jest doskonałym narzędziem do budowania mostów między narodami i kształtowania zrozumienia oraz empatii. Od 27 października do 12 listopada większość filmów prezentowanych na festiwalu Ukraina! można obejrzeć na platformie www.vod.warszawa.pl. Warto skorzystać z tej okazji i odkryć fascynujący świat ukraińskiego kina. Festiwal kontynuuje swoją podróż po Polsce, docierając do kolejnych miast, gdzie również czeka na widzów.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲