Pandemiczne Psychobugs

ARTE po polsku zaprasza dziesięcioodcinkową serię filmów krótkometrażowych w cyklu „Psychobugs”. Przedstawiają relacje osób z całego świata  i psychiczne konsekwencje pandemii Covid-19. O swoich doświadczeniach opowiadają zwykli ludzie i psycholodzy. Covidowa rzeczywistość przytłacza. Izolacja społeczna, brak poczucia bezpieczeństwa, lęk przed śmiercią – to wszystko działa na ludzką psychikę destrukcyjnie. Mechanizmy obronne pękają, a pandemia wyzwala nieznane dotąd reakcje i zachowania. Jakie i jak znaleźć wyjście z labiryntu?

Niepokój, zmniejszony pociąg seksualny, uzależnienie od technologii, rozpaczliwa potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem… Jakby problemy dnia codziennego nie wystarczały, każdy musi dodatkowo radzić sobie z ubocznymi konsekwencjami pandemii. Są one przeróżne – od nudy i braku motywacji do działania, przez zwiększony konsumpcjonizm, przytłoczenie (nawet rzeczami w domu), na syndromie FOMO, czyli lęku przed tym, że coś nas omija, kończąc. Mamy coraz mniej możliwości, by sprawić sobie przyjemność. Żyjemy, ale czy to życie jakiego pragnęliśmy?

Na cykl „Psychobugs” składają się następujące filmy:

  • Perfekcjonizm”. Niska samoocena prześladuje perfekcjonistów. W ich głowie zawsze odbija się echem komunikat, że nie jest, nie robi czegoś wystarczająco dobrze. Pandemia nie poprawiła ich sytuacji. Jednak są tacy, którym udaje się znaleźć wyjście z tej spirali.
  • Przytłoczenie”. Zbyt wiele przedmiotów w twoim otoczeniu może być bardzo przytłaczające. Jak rozwiązać ten problem?
  • Konsumpcjonizm”. Amatu ma tyle ubrań, że wylewają jej się z szafy, a mimo to ciągle chce więcej. Kult wyglądu, atrakcyjność niskich cen i przyjemność robienia zakupów napędzają konsumpcjonizm. A co, jeśli zwolnimy, zwłaszcza w obliczu rzeczywistej, ludzkiej ceny fast fashion?
  • Syndrom FOMO”. Niczego nie przegap! Bądź obecny zawsze i wszędzie! Dzięki Instagramowi, Whatsappowi, Facebookowi i innym sieciom społecznościowym jesteśmy stale połączeni ze światem, ale mamy poczucie, że inni żyją ciekawszym życiem od nas, odnoszą większe sukcesy. Szybkość przepływu informacji sprawia, że boimy się, że coś przegapimy. A wirtualna bliskość rodziny i znajomych wcale nie sprawia, że emocjonalnie się do nich zbliżamy. Wręcz przeciwnie: badania dowiodły, że ograniczenie korzystania z sieci społecznościowych zmniejsza poczucie osamotnienia...
  • Nuda”. Przed pandemią, między klubami i imprezami Carlotta była przyzwyczajona do życia pełnego bodźców. Teraz jednak czas stanął dla niej w miejscu. Podobnie jak u wielu innych, dziewczyna znalazła się w obliczu rzeczywistości, o której nigdy nie myślała: w świecie na co dzień pełnym bodźców nuda jest tematem tabu.
  • Wytrzymałość”. Co nas nie zabije, to nas wzmocni? To stare przysłowie nieświadomie odnosiło się do koncepcji, która jest dziś bardzo popularna: odporności, wytrzymałości, rezyliencji. Bycie wytrzymałym oznacza zdolność do pokonywania trudnych sytuacji. Nie dać się złamać. Grégoire i Marie rozmawiają o tym, jak uczynili ze swojej traumy trampolinę do lepszego poznania siebie - ponieważ rezyliencja nie jest cechą wrodzoną, a czymś, nad czym można i trzeba pracować.
  • Niepokój”. Ataki paniki. Potwory pod łóżkiem. Tłum na ulicy handlowej. Niepewna przyszłość. Wiadomości. Co zrobić, gdy coś wzbudza w nas niekontrolowany niepokój? Historia Jensa podkreśla trudności w życiu z zaburzeniami lękowymi, ale także możliwe postępy w kierunku ich neutralizacji.
  • Spadek libido”. Pandemia uspokoiła libido co poniektórych: brak chęci na seks staje się normalny lub przynajmniej częstszy niż myślisz. Według niektórych badań w tych niezwykłych okolicznościach, w obliczu niepokoju i niepewności, ludzie uprawiają mniej seksu. Manuel i Caroline swobodnie mówią nam o swoim związku z seksualnością, wielopostaciowym i podlegającym ciągłej ewolucji.
  • ADHD”. Czy podczas pandemii pozostawaliście cały czas w domu a, mimo to nadal czuliście się wyczerpani? Wydaje się niemożliwe skupienie się na jednej czynności, przy wszystkich bodźcach, które zewsząd nas atakują! Chociaż od czasu do czasu wszyscy są przytłoczeni, dla osób z zespołem deficytu uwagi (ADHD) stały przepływ informacji jest szczególnie trudny do opanowania. A nadzwyczajna sytuacja pandemiczna nie pomaga ...
  • Potrzeba bliskości”. Spotkania ze znajomymi przez Zoom, gry na Steam, webinary. Mimo pandemii nadal mamy kontakt z ludźmi, a jednak nigdy nie czuliśmy się tak samotni. Pandemia boleśnie przypomniała nam, że kontakt fizyczny nie jest luksusem, ale podstawową potrzebą człowieka.

Filmy dostępne TUTAJ.

Cykl „Psychobugs” poświęcony jest codziennym trudnościom i poszukiwaniu środków oraz metod, by fizycznie i psychicznie przystosować się do niepewności naszych czasów. Na szczęście psycholodzy występujący w serii widzą światełko w tunelu i udzielają wielu porad, jak uczynić nasze pandemiczne życie szczęśliwszym.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲