Plany Narodowego Centrum Kultury Filmowej na 2022 rok

Otwarcie Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi planowane jest na 2023 rok. Wtedy to zobaczyć będzie można pierwsze wystawy stałe („Kino Polonia”, „Materia kina”). Dostępne będą także przestrzenie edukacyjne oraz trzy sale kinowe. Zanim to jednak nastąpi NCKF zaprosi w tym roku na kilka wydarzeń.

W kwietniu otwarta zostanie wystawę czasową „Architektura kin lat 60.-90. XX w.”. Poświęcona będzie ona powojennej architekturze budynków kinowych oraz społecznej i politycznej roli kin.

Wystawie towarzyszyć będą projekcje polskich filmów o kinach i miłości do kina.

Na 2022  rok planowane są seanse filmowe znanych i lubianych filmów dwóch wybitnych reżyserów, Jerzego Kawalerowicza (w 100. rocznicę urodzin) i Janusza Morgensterna.

W nawiązaniu do Roku Brunona Schulza (ustanowionego decyzją Senatu RP) pokazane zostaną filmy nakręcone na podstawie prozy pisarza.

W NCKF (we współpracy z Muzeum Filmu w Poczdamie) realizowany będzie projekt poświęcony twórczyniom filmowym. W jego ramach odbędą się spotkania z reżyserkami i operatorkami, połączone z projekcjami filmów. Jedną z twórczyń będzie reżyserka Agnieszka Holland.

NCKF ponownie zaprosi na swoje flagowe warsztaty filmowe „Historie przyszłości”, podczas których uczestnicy mogą stworzyć własny film inspirowany dziełami polskiej kinematografii. Dodatkowo dla młodzieży licealnej odbędą się autorskie zajęcia edukacyjne „Elementarz kina światowego”.

NCKF jest również aktywne na Youtube. Przez cały rok prezentowane są tam ciekawe treści, w tym videoeseje o historii filmu. Planowana jest seria filmów poświęcona polskiemu horrorowi.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲