POLSKA, KRAJ PEŁEN NAPIĘĆ

"POLSKA, KRAJ PEŁEN NAPIĘĆ" – Nowy Dokument ARTE.TV

ZREALIZOWANY PRZED WYBORAMI

Polska znajduje się w głębokim podziale, a polaryzacja społeczna narasta w miarę zbliżających się wyborów parlamentarnych. Filmowiec Marcin Wierzchowski postanowił zanurzyć się w tym napiętym klimacie i stworzyć obraz swojej ojczyzny krótko przed wyborami. Jego dokument "Polska, kraj pełen napięć" rzuca światło na zróżnicowane spojrzenia Polaków na kwestie fundamentalne, takie jak rola Unii Europejskiej, migracja, wartości czy suwerenność kraju.

Film prezentuje różne perspektywy, pokazując Polaków o skrajnie odmiennych przekonaniach, potrzebach i wizjach przyszłości. Z jednej strony są zwolennicy konserwatywnych wartości, takich jak "wolność, rodzina, wiara," a z drugiej ci, którzy dążą do otwartości i tolerancji.

Marcin Wierzchowski wyrusza w podróż, aby spotkać się z przedstawicielami różnych środowisk - od zatroskanych obywateli po strażników granicznych, od młodego zwolennika PiS po kobiety walczące o prawa reprodukcyjne. W filmie próbuje zrozumieć, co dokładnie dzieje się w Polsce w obliczu zbliżających się wyborów.

"Zbliżają się wybory, a w Europie ludzie patrzą na Polskę. Moim celem jest dać wgląd w podzielone społeczeństwo i przybliżyć ludziom to, co obecnie zaprząta umysły Polaków. Dla wielu ludzi w Polsce jest to bardzo szczególny czas, w którym zaostrza się konflikt o fundamentalne wartości" - mówi Marcin Wierzchowski.

W filmie pojawiają się różne głosy, od tych, którzy obawiają się utraty suwerenności na rzecz Unii Europejskiej, po tych, którzy widzą w niej wartość. Polaryzacja jest widoczna również w kulturze i społeczeństwie, co ilustrują różnice w reakcjach na premierę filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland.

Film dokumentalny "Polska, kraj pełen napięć" dostępny jest na platformie VOD ARTE.tv i ukazuje złożoność współczesnej Polski oraz różnorodność przekonań Polaków wobec kwestii kluczowych dla przyszłości kraju. Oglądając ten dokument, widzowie mogą lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi boryka się Polska i rozważyć pytania dotyczące wartości, wolności i suwerenności w kontekście europejskim

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲