Polskie Filmy na Białorusi

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” Każdego roku odbywa się w kilkunastu krajach na całym świecie. Jego organizatorem jest Fundacja „Wspieram”. Dzięki niej polskie filmy zostały już zaprezentowane w takich krajach jak: Korea Południowa, Azerbejdżan, Kazachstan, Gruzja, Kirgistan, Uzbekistan, Turcja, Tadżykistan, Rosja, Serbia, Chorwacja, Słowacja, Czechy, Białoruś. W ostatnim z nich już wkrótce odbędzie się trzecia edycja festiwalu. Ze względu na sytuację epidemiczną przyjmie on formułę online. Będzie miał miejsce w dniach 18-21.03.2021 roku na platformie mojeekino.pl i będzie dostępny tylko na terytorium Białorusi.

Program Festiwalu:

  • Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska, 2018, 93 min.

Maciej podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

  • Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska, 2019, 84 min.

W centrum tej opowieści stoi miłosny trójkąt, który ma znamiona grzechu oraz poczucia wstydu. Kacper, pracujący jako sztygar w kopani, ma romans z żoną swojego przyjaciela z pracy. Kiedy dochodzi do wypadku, a Oskar zostaje uwięziony, kochankowie włączają się do misji ratunkowej. Kierowani poczuciem winy, starają się przemyśleć sytuację, w której znalazła się cała trójka.

  • Supernova, reż. Bartosz Kruhlik, Polska, 2019, 78 min.

Czasami błahe wydarzenia odkrywają prawdę nie tylko o nas samych, ale również kraju, w którym przyszło nam żyć. Na drodze w pobliżu małej wsi potrącona zostaje przez rządowy samochód matka z dwójką dzieci. Służby porządkowe muszą poradzić sobie z narastającym chaosem, prawda wymyka jej się z rąk, a mieszkańcy wsi zbierają się zarówno jako świadkowie, jak i oskarżyciele.

  • Ostatnia góra, reż. Dariusz Załuski, Polska, 2019, 82 min.

Filmy dokumentalne traktujące o zdobywaniu szczytów mogłyby stać się oddzielnym gatunkiem, łączą bowiem w sobie nie tylko najlepsze cechy non-fiction, ale również... kina akcji. Jest to zapis narodowej polskiej wyprawy na K2, która miała miejsce na przełomie 2017 oraz 2018 roku, a jej celem było zdobycie drugiego co do wysokości szczytu świata.

  • Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski, Polska, 2019, 60 min.

Marzena i Janek przyjeżdżają nad jezioro do domku niekonwencjonalnego terapeuty związków. Wyraźnie potrzebują pomocy – w ich seks wdała się rutyna, a przepaść między nimi wydaje się tylko pogłębiać. Na miejscu okazuje się, że ta introspekcja będzie głębsza niż mogło się wydawać, co prowadzi film do kilku wolt scenariuszowych.

  • Blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲