Polskie filmy ponownie docenione na europejskich festiwalach

Kolejne dobre wieści dla polskiego kina. Wiele polskich filmów zostało zakwalifikowanych do festiwali zagranicą, w dodatku część z nich została tam nagrodzona. Większość tych filmów była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który z radością informuje o osiąganych przez nie sukcesach (wcześniej o wyróżnionych polskich filmach informowaliśmy TUTAJ).

Film „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego otrzymał Nagrodę Publiczności, nagrodę specjalną dla najlepszego reżysera oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na 30. Festiwal Filmowym w niemieckim Cottbus.

Pełnometrażowy film dokumentalny „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu Flahertiana w rosyjskim Permie. Na tym samym festiwalu obraz „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei uhonorowany został Nagrodą „Srebrnego Nanooka”.

Debiutancki film Jakuba Piątka – „Prime Time”, będzie miał swoją światową premierę na Sundance Film Festival. Będzie rywalizował z dziewięcioma tytułami w konkursie filmów fabularnych World Cinema Dramatic.

Film „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego znalazł się w konkursie międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych FIPADOC we francuskim Biarritz.

We have one heart” Katarzyny Warzechy oraz „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego pokazane zostaną w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Filmów Dokumentalnych FIPADOC we francuskim Biarritz

The Ultimate Joker” (reż. Krzysztof Dzięciołowski) i „Workcenter” (reż. Aniela Astrid Gabryel).

zostaną zaprezentowane w ramach East Doc Market na 10. edycji East Doc Platform.

SELF Concept” (reż. Tadeusz Chudy) znalazł się wśród projektów zakwalifikowanych do East Doc Interactive na 10. edycji East Doc Platform.

Najnowszy film fabularny Łukasza Grzegorzka „Tak ma być” zostanie zaprezentowany w sekcji Work in Progress na festiwalu Les Arcs we Francji.

Polsko-białoruska koprodukcja „Striptiz i wojna” Andrei Kutsila otrzymała Specjalne Wyróżnienie Jury  na międzynarodowym festiwalu Flahertiana w rosyjskim Permie

Aida” Jasmili Žbanić (producentka Ewa Puszczyńska) pokazany zostanie w sekcji International Competition na 44. Göteborg Film Festival w Szwecji. Zostanie również pokazany w pozakonkursowej sekcji Limelight na 50. Rotterdam International Film Festival.

Ukraińsko-francusko-polska koprodukcja „Expedition 49” (reż. Alisa Kovalenko i Stephane Siohan), powstający w ramach współpracy Finlandii, Polski i Rosji „The Trans Syrian Express” (reż. Alina Rudnitskaya) oraz realizowany przez Polskę i Norwegię „Waitersgate” (reż. Konrad Szołajski) zostały zakwalifikowane do 10. edycji East Doc Platform (selekcja East Doc Forum).

 

Klika już wcześniej nagradzanych lub pokazywanych na zagranicznych festiwalach polskich filmów dopisało kolejne sukcesy i wyróżnienia do swojej listy.

Sweat” Magnusa von Horna weźmie udział w Nordic Competition na 44. Göteborg Film Festival w Szwecji. Zostanie również pokazany w pozakonkursowej sekcji Limelight na 50. Rotterdam International Film Festival.

Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta pokazany zostanie w sekcji International Competition na 44. Göteborg Film Festival w Szwecji. Obraz wziął także udział (wspólnie z „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego) w Contenders International (jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez, która rozpoczyna sezon nagród w USA).

Film „Czarny Młyn” w reżyserii Mariusza Paleja zostanie pokazany na Montreal International Children’s Film Festival. Film dostał też nagrodę MARCINEK dla filmu pełnometrażowego na 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w reżyserii Jana Holoubka otrzymał dwie nagrody na Festiwalu Nuovo Cinema Europa w Genui. Wyróżniono go za najlepszy debiut reżyserski oraz UniGe Jury Prize, przyznawaną przez studentów kursu historii i krytyki filmowej Uniwersytetu w Genui.

Film „Boże Ciało” Jana Komasy otrzymał nominację do Lux Audience Award. O nagrodę obraz Jana Komasy będzie rywalizować z rumuńskim „Kolektywem” Alexandra Nanau i duńskim „Na rauszu” Thomasa Vinterberga.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲