Polskie filmy w Albanii

Po raz pierwszy odbędzie się w Albanii Festiwal Polskich Filmów. W dniach 2-3 października 2021 roku w kinie Cineplexx TEG (Tirana East Gate) zaprezentowane zostaną wybrane najlepsze polskie produkcje ostatnich lat. Wstęp na każdy seans będzie bezpłatny.

W programie Festiwalu znalazły się

  • Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski, 98 min., 2020.

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

  • Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński, 88 min., 2020.

Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

  • Supernova”, reż. Bartosz Kruhlik, Polska, 2019, 78 min.

Czasami błahe wydarzenia odkrywają prawdę nie tylko o nas samych, ale również kraju, w którym przyszło nam żyć. Na drodze w pobliżu małej wsi potrącona zostaje przez rządowy samochód matka z dwójką dzieci. Służby porządkowe muszą poradzić sobie z narastającym chaosem, prawda wymyka jej się z rąk, a mieszkańcy wsi zbierają się zarówno jako świadkowie, jak i oskarżyciele.

  • Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.

Jola przez dziesięciolecia postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkłada kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Café Smile, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Jednak czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?

Dodatkowo przed każdym filmem zaprezentowany zostanie film krótkometrażowy studentów Studia Munka.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizowany jest każdego roku w kilku krajach. Fundacja „Wspieram” pokazała już polskie filmy m.in. w: Gruzji, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Bangladeszu, Słowacji, Korei Południowej, Białorusi, Tadżykistanie, Chorwacji, Czechach, Turcji, Uzbekistanie, Serbii oraz właśnie w Albanii.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲