Chorwacja otwiera się na polskie filmy

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” powraca z kolejną edycją do Chorwacji. Od połowy maja do końcówki czerwca, w czterech miastach (Osijek, Split, Rijeka, Dubrownik), zaprezentowane zostaną polskie filmy. Na widzów czeka różnorodny program, na który składają się najnowsze polskie produkcje, uznane przez polską i zagraniczną publiczność. Pokazane zostaną wspaniałe i nagradzane debiuty oraz nowe dzieła reżyserów, których twórczość była prezentowana w poprzednich latach.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” Każdego roku odbywa się w kilkunastu krajach na całym świecie. Jego organizatorem jest Fundacja „Wspieram”. Dzięki niej polskie filmy są prezentowane w takich krajach jak: Azerbejdżan, Albania, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Islandia, Korea Południowa, Rosja, Serbia, Słowacja, Tadżykistan, Turcja, Uzbekistan.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji odbędzie się w następujących terminach:

  • Osijek 13-16.05.2021,
  • Split 24.05-1.06.2021,
  • Rijeka 26.05-29.05.2021,
  • Dubrownik 18-26.06.2021.

W programie zobaczyć będzie można następujące filmy:

  • Ikar. Legenda Mietka Kosza, reż. Maciej Pieprzyca, 2019, 122 min.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok. Jego matka, oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.

  • Jak najdalej stąd, reż. Piotr Domalewski, 2020, 98 min.

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

  • Interior, reż. Marek Lechki, 2019, 87 min.

Magda i Maciek. Dwoje trzydziestokilkulatków szukających swojego miejsca na świecie. Ona, pewna siebie kobieta, stawiająca zawodowy sukces ponad rodzinę. On, uwięziony w szponach kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Dwoje nieznajomych, których pozornie różni wszystko. Łączy ich jednak miejsce, w którym przyszło im żyć. To Polska – dla jednych kraj wielkich możliwości, dla innych ojczyzna zatracenia. Pewnego dnia ich losy skrzyżują się i sprawią, że nic nie będzie dla nich już takie samo. Czy Magda zdoła odmienić swoje życie i uratować rodzinę? Czy Maciek znajdzie dla siebie miejsce w świecie, który chce go zniszczyć?

  • Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński, 2020, 88 min.

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia. Film jest autobiograficzną impresją, reminiscencją obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.

  • Lekcja miłości, reż. Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja, 2019, 75 min.

"Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli, a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem, alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść, twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

  • Blok filmów krótkometrażowych studentów Studia Munka.

Wśród etiud m.in. „Koniec sezonu” Stanisława Cuske i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲