Polskie filmy w Serbii

W dniach 7.09-10.09.2021 roku w Niszu, w Bibliotece Uniwersyteckiej „Nikola Tesla” na ulicy Kej Mike Paligorića 2 odbędzie się 5. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”. Kolejna edycja festiwalu pozwoli serbskim widzom poznać bliżej polską kinematografię, ale i samą Polskę i Polaków. Zaprezentowane zostaną najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat, zarówno te z mainstreamu, jak i ambitne kino arthouse’owe.

W programie znalazły się następujące filmy:

  • Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego.

Emigracja zarobkowa, brak finansowej stabilizacji, uczuciowe zobojętnienie to główne tematy filmu. Chociaż jest to film drogi, w którym główna bohaterka z niedużego miasta rusza na własną rękę do Irlandii, to najważniejszym wątkiem jest podróż emocjonalna, jaką odbywa Ola. Nowa produkcja reżysera „Cichej nocy” została nagrodzona Paszportem Polityki dla reżysera, wyróżnieniami na festiwalu w Gdyni za debiut aktorski, scenariusz i muzykę, którą skomponowała Hania Rani.

  • Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

  • Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei.

Jola przez dziesięciolecia postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkłada kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Café Smile, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Jednak czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?

  • Planeta Singli 3” Sama Akiny i Michała Chacińskiego.

Film to kontynuacja losów Ani i Tomka. Para planuje wesele na wsi u rodziny mężczyzny. Niespodziewany przyjazd ojca pana młodego jeszcze bardziej wszystko komplikuje.

Oprócz filmów pełnometrażowych w programie znajdzie się również blok filmów krótkometrażowych studentów Studia Munka. Wśród etiud m.in. „Koniec sezonu” Stanisława Cuske i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲