Polskie filmy w Turcji

Od 28. do 31 października w kinie Büyülü Fener Sineması (Kızılay) w Ankarze odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

W programie:

 • Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński, 2020, 88 min.

Film powstawał 14 lat i jest pełnometrażowym debiutem reżysera. To opowieść o losach bohatera, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

 • Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Maciej Pieprzyca, 2019, 117 min.

Film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty przedstawia historię człowieka wybitnego, który mimo zgotowanych przez los przeszkód, osiągnął sukces i światowej miary uznanie.

 • Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski, 2020, 96 min.,

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

 • Podatek od miłości”, reż. Bartłomiej Ignaciuk, 2018, 101 min.

Surowa inspektor Klara ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana, który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się w sobie. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów.

 • Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja, 2019, 74 min.

Jola przez dziesięciolecia postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkłada kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Café Smile, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Jednak czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu?

 • „Łodzią po Wiśle”, blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, 2019-2020, 110 min:
  • Jestem tutaj”, reż. Julia Orlik, film animowany, 15 min.,
  • Duszyczka”, reż. Barbara Rupik, film animowany, 9 min. 12 s.,
  • Portret kobiecy”, reż. Natalia Durszewicz, film animowany, 4 min. 51 s.,
  • Takie piękne miasto”, reż. Marta Koch, film animowany, 7 min. 45 s.,
  • Ukąszenie”, reż. Helena Oborska, dramat, 24 min.,
  • Piołun”, reż. Maria Ornaf, dramat, 16 min.,
  • Jaskinia żółwi”, reż. Klaudia Folga, dramat, 20 min.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizowany jest każdego roku w kilku krajach. Fundacja „Wspieram” pokazała już polskie filmy m.in. w: Kazachstanie, Gruzji, Uzbekistanie, Rosji, Armenii, Korei Południowej, Azerbejdżanie, Bangladeszu, Słowacji, Białorusi, Tadżykistanie, Chorwacji, Czechach, Turcji, Kirgistanie, Serbii oraz w Albanii.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲