Polskie Oscary

Nakładem Wydawnictwa Blue Bird ukazała się książka „Polskie Oscary”. Jej autorem jest Andrzej Krakowski, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, autor kilku książek i profesor The City College of New York. Książka została wydana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wydawca tak opisuje książkę: „Oscar. Święty Graal w krainie X muzy. W jego blasku – zasłużenie – ogrzali się również polscy twórcy. Wajda, Pawlikowski, Polański, Starski, Kaczmarek, Braun czy Kamiński – to nazwiska, które w filmowym (i nie tylko) świecie kojarzą się z Polską. Ale czy wiemy, że pierwszą kobietą nominowaną do Oscara za reżyserię była Polka – Wanda Jakubowska, słynny Max Factor urodził się w Zduńskiej Woli, Bronisław Kaper, wybitny hollywoodzki kompozytor i zdobywca statuetki za muzykę do filmu Lili, zdał maturę w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie, a w tej samej Warszawie na świat przyszedł „oscarowy” producent Goldwyn? Marzycielami, którzy zbudowali jeden z najpotężniejszych przemysłów na świecie, przemysł filmowy rządzący naszą wyobraźnią, była również cała rzesza twórców w większym lub mniejszym stopniu powiązanych z naszymi ziemiami. Polskie Oscary to książka w głównej mierze poświęcona im, ale nie tylko. To bogato ilustrowana historia o powstaniu i rozwoju tej legendarnej nagrody. A tym samym – Hollywood."

24. marca 2021 roku o godz. 18.00 Muzeum POLIN w Warszawie zaprasza na spotkanie online z Andrzejem Krakowskim. Z autorem książki „Polskie Oscary” rozmawiał będzie Tomasz Raczek.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲