Praca w dokumencie

ARTE.tv zaprasza na cykl dokumentalny „Niech żyje praca!”

 

Satysfakcja zawodowa jest potrzebna, by odczuwać przyjemność z pracy. Lecz jak dziś wygląda praca „Made in Europe”? Czy jest pozbawiona wartości, a pracujemy tylko dla pieniędzy? Czy tak bardzo różni się od wyzysku na plantacjach w Bangladeszu? A jak jest w innych częściach świata? Czy dochód podstawowy spowoduje, że ludzie są szczęśliwsi? Ten eksperyment został już wprowadzony w wielu społecznościach

Filmy można obejrzeć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv, a na cykl składają się:

  • Zarobić na życie, Francja, 2018.

Czy można zarabiać pieniądze bez pracy? Pomysł wydaje się szalony, ale został już zaimplementowany przez niektóre społeczności. Ten cykl dokumentów na temat wprowadzania dochodu podstawowego to przegląd najnowszych rozwiązań zachęcający do zakwestionowania naszej relacji do pracy i pieniędzy oraz do przemyślenia nowego modelu społecznego.

  • Odwieczna walka, Francja / USA, 2020.

Twórcy przez ponad rok spotykali się z pracownikami z różnych środowisk, którzy chcieli zwierzyć się przed kamerą. To było na krótko zanim epidemia COVID-19 zatrzymała świat. Vincent, Raphaël, Frank, Henry, Annie, Christina, Lise i Will opowiedzieli o przebiegu swojej kariery, napotykanych trudnościach i specyfice swoich profesji. Ich historie pozwolą przyjrzeć się wyzwaniom w świecie pracy pozbawionej wartości. Jak chronić się przed dyskryminacją w pracy? Jak w trudnych warunkach odnaleźć satysfakcję i zadowolenie zawodowe?

  • Co się stało z człowiekiem?, Francja / USA, 2020.

Ten dokument to bogaty przegląd dzisiejszego świata pracy, przedstawiający historie kariery ośmiu Europejczyków. Ta seria ujmujących portretów, komentowanych przez socjologów, ekonomistów i filozofów z całej Europy, ilustruje wielorakie zmiany warunków pracy w ciągu ostatnich kilku dekad. Niestety prowadzi do wniosku, że sytuacja tylko się pogorszyła ze szkodą dla tych najsłabszych...

  • Bałkańskie szwaczki - wyzysk "Made in Europe", Niemcy, 2019.

Ubrania „Made in Europe” powstają czasem w gorszych warunkach niż te, które znamy z chińskich sweatshopów. Praca w ogromnych szwalniach jest jednak jedynym źródłem dochodu dla wielu bałkańskich rodzin. Kobiety, które tam pracują, muszą się mierzyć ze spartańskimi warunkami, głodowymi pensjami i brakiem szacunku dla podstawowych praw człowieka.

  • Niemcy: upadek małych firm, Niemcy, 2020.

Covid zabija nie tylko ludzi, ale i firmy. Twórcy filmu przyglądają się, jak ten proces wygląda w Niemczech. Według niektórych szacunków w ciągu najbliższych dziesięciu lat kraj ten może stracić jedną czwartą sklepów, zwłaszcza firm rodzinnych działających w handlu detalicznym. Kryzys uderza przede wszystkim w obszary wiejskie, ale nie oszczędza też dużych miast.

  • Francuzi vs. Amazon, Niemcy, 2021.

Podczas koronakryzysu handel internetowy kwitnie. Zbijają na tym fortunę firmy wysyłkowe, np. Amazon, którego obroty od początku pandemii wzrosły o prawie 40%. Już co druga osoba w Niemczech i co trzecia we Francji kupuje na Amazonie. Nic dziwnego, skoro promuje go sam prezydent Macron. A co z małymi i średnimi firmami?

  • Indie: wioski bez macicy, Francja, 2021.

W Indiach pracownice rolne stawiane są pod presją usunięcia macicy, aby mogły pracować bez przerwy. Długo była to jedna z najlepiej chronionych tajemnic wsi w Indiach. Podczas gdy wskaźnik histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy) na Zachodzie wynosi 2/1000, w Indiach osiąga 17/1000, a w stanie Maharasztra na zachodzie kraju, w tzw „Pasie Cukrowym”, nawet do 350/1000. Przez ostatnie 10 lat 14 000 zbieraczek trzciny poddało się temu zabiegowi.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲