Premiera filmu „Białoruś. Ostatni zaścianek”

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na premierę filmu Marii Wiernikowskiej pt. „Białoruś. Ostatni zaścianek”. Odbędzie się ona 7.03.2022 roku o godz. 19.00 w siedzibie FINA.

Bohaterowie filmu stawiają pytania o polskość, a szerzej: o tożsamość, o rolę pamięci, o postawę wobec dyktatury i o strach - zakodowany przez dziesięciolecia terroru na tych ziemiach.

Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Marię Przełomiec z udziałem:

  • byłego  ambasadora Polski na Białorusi Leszka Szerepka,
  • Łukasza Adamskiego z Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia,
  • dyrektora Domu Białoruskiego w Warszawie Aliaksandra Zarembiuka,
  • burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego
  • białoruskiego artysty Maksima Osipau.

 

Białoruś. Ostatni zaścianek”, reż. Maria Wiernikowska, prod. TVP, 2021, 52 min.

Natalia, wiejska nauczycielka historii w głębi Białorusi, odkryła, że połowa mieszkańców jednej z wiosek sto pięćdziesiąt lat temu musiała iść na Sybir za pomoc powstańcom styczniowym. Napisała o tym w liście do polskiej dziennikarki, która przyjeżdżała tu w poszukiwaniu śladów swoich przodków.

Kiedy obie kobiety w końcu się spotykają, Natalia nie jest już nauczycielką - wyrzucono ją z pracy za angażowanie się w politykę. Jej jedyną żywicielką jest krowa, która również staje się cichą bohaterką filmu.

Autorka z bohaterką razem wędrują po chatach, zaglądają na krowie pastwisko, trafiają też na antyrządową demonstrację do stolicy.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲