Premiera filmu "Stary" na Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru w Narodowym Starym Teatrze: Premiera filmu "Stary" autorstwa Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego

Narodowy Stary Teatr w Krakowie zaprasza wszystkich miłośników sztuki na wyjątkowe wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W dniu 27 marca o godzinie 19:00 na Dużej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera filmu "Stary", którego reżyserią podzielili się Magda Hueckel oraz Tomasz Śliwiński, znani przede wszystkim jako twórcy nominowanego do Oscara krótkometrażowego dokumentu "Nasza klątwa".

"Stary" to niezwykle głęboki i artystyczny portret jednej z najważniejszych scen teatralnych w Polsce, który już od dwustu czterdziestu lat kształtuje polską scenę kulturalną. Film ten zgromadził głosy kilkudziesięciu osób związanych z teatrem, ukazując wnikliwy obraz historii, tajemnic i przeżyć związanych z Narodowym Starym Teatrem. Kamery wędrują korytarzami budynku, odkrywając kolejne tajemnice zaklęte w jego murach, a także przynosząc widzom rzadko dostępne obrazy zza kulis. W filmie pojawiają się zarówno postacie legendy, jak i ci, którzy na co dzień tkać historię teatru. To opowieść o sukcesach, ale także o trudnych wspomnieniach, które tworzą bogactwo kultury tego miejsca.

Jednak to, co wyróżnia "Stary", to nie tylko tradycyjna narracja dokumentalna. Twórcy filmu zdecydowali się na połączenie jej z elementami animowanymi, inscenizowanymi sekwencjami oraz poetyckimi scenami, które nadają produkcji niezwykły charakter. W filmie krążą duchy po korytarzach teatru, a budynek i jego pracownicy stają się jednym, pulsującym organizmem, który funkcjonuje niejako poza czasem, pełen tajemnic i autonomiczny.

Magda Hueckel, jedna z autorek filmu, to artystka wizualna, scenografka, autorka scenariuszy oraz fotografka teatralna. Jej prace były wystawiane na wielu wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą, a znajdują się w prestiżowych kolekcjach muzealnych i prywatnych. Tomasza Śliwiński, drugi z reżyserów, to znany reżyser i scenarzysta, którego wcześniejszy film dokumentalny zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych i był nominowany do Oscara.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲