Repremiera Ostatniego etapu

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do Kina Iluzjon w Warszawie zaprasza na repremierę po rekonstrukcji cyfrowej filmu „Ostatni etap” Wandy Jakubowskiej z 1947 roku. Pokaz odbędzie się 26.06.2021 roku o godzinie 17:00 i zostanie poprzedzony prelekcją filmografki Igi Harasimowicz

Ostatni etap” to jeden z najwcześniejszych filmów dotykających tematyki Holocaustu. Został częściowo zrealizowany na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Reżyser realistycznie pokazała w nim horror przymusowej pracy i masowej eksterminacji, ale także opór więźniarek.

Ostatni etap” to pierwszy polski film, który wszedł na ekrany w ponad 50. krajach. Media światowe uznały film za dzieło wielkiego formatu. Jeszcze przed oficjalną premierą w marcu 1948 roku, film wzbudził zainteresowanie całego świata, który dopiero zaczynał przepracowywać traumę II wojny światowej. Reżyserka wiele lat później opowiadała: „Chęci zrobienia tego filmu zawdzięczam prawdopodobnie fakt, że w ogóle żyję. Chęć ta bowiem uchroniła mnie od przeżywania Oświęcimia subiektywnie, pozwoliła brać wszystko, co mnie otaczało, jako szczególny rodzaj dokumentacji”. Wanda Jakubowska czerpała bowiem z własnej biografii: w 1943 roku sama trafiła do obozu Auschwitz.

Światowa repremiera odrestaurowanego filmu odbyła się w lutym 2020 roku na festiwalu filmowym Berlinale, w sekcji Berlinale Classics. Film był także pokazywany w 2020 roku na festiwalach Camerimage oraz Młodzi i Film. 24 czerwca ma szansę wygrać nagrodę FOCAL International Award 2021, przyznawaną twórcom różnych rodzajów materiałów audiowizualnych, w kategorii Najlepsza rekonstrukcja.

Digitalizacja i restauracja cyfrowa filmu Wandy Jakubowskiej została wykonana w 2019 roku w pracowniach FINA we współpracy ze Studiem Filmowym TOR (obecnie WFDiF). Do czasu podjęcia prac nad filmem był on dostępny dla widzów jedynie w postaci kopii pokazowej 35 mm oraz w wersji SD, powstałej w wyniku zgrania kopii pozytywowej za pomocą telekina. W obu przypadkach film posiadał ubytki w klatkach, obraz był bardzo zaciemniony, a dźwięk charakteryzował się występowaniem licznych hałasów i trzasków. Niektóre dialogi, istotne dla zrozumienia fabuły filmu, były wręcz niesłyszalne. W archiwum FINA nie zachował się ani negatyw filmu, ani żadna z wytworzonych na podłożu łatwopalnym w latach 40. kopii dystrybucyjnych. Na potrzeby realizacji projektu zeskanowano w standardzie 4K i przebadano sześć materiałów pozytywowych i negatywowych. Za podstawę rekonstrukcji obrazu i dźwięku przyjęto kontrnegatyw. W celu uzyskania najpełniejszej wersji filmu braki w klatkach zostały uzupełnione z nośników pozytywowych. Restauracja cyfrowa filmu „Ostatni etap” była współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲