Rok z kinem grozy w Katowicach

Kino Kosmos w Katowicach zaprasza na pokaz z cyklu „Rok z kinem grozy”. W 2022 roku mija 100. lat od premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” w reż. Friedricha Wilhelma Murnaua – arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu filmowego otwierającego epokę horroru w światowym kinie. I to właśnie z okazji tego jubileuszu w Kinie Kosmos przygotowany został całoroczny cykl pokazów pod hasłem „Rok z kinem grozy”.

Przegląd, rozpoczynający się oficjalnie lutowym (24.02.2022 r., o godz. 18.30) jubileuszowym pokazem „Nosferatu – symfonii grozy” (1922), prezentuje te bardziej i te mniej znane, funkcjonujące na uboczu głównego nurtu horrory i filmy grozy z każdej dekady minionego stulecia. Klasyki, unikaty czy zapomniane arcydzieła. W programie wydarzenia znalazły się m.in. szwedzki paradokument „Czarownice” (1922), amerykański „Wilkołak” (1941) czy kampowa wersja opowieści o wampirze wszechczasów, czyli kultowy „Dracula” (1958) wytwórni Hammer. Nie zabraknie horrorów z różnych stron świata, a także twórczych wariacji na temat gatunku. Seanse każdorazowo uzupełnią prelekcje pokazujące rozwój gatunku oraz to, jak kino grozy funkcjonowało w przestrzeni społecznej, odbijając lęki i kompensując niepokoje swoich czasów. Autorami prelekcji będą znawcy kina.

Sto lat po powstaniu filmu Friedricha Wilhelma Murnaua, Kino Kosmos przedstawia nową historię kina – powraca do przeszłości kinematografii, by spojrzeć na nią ze współczesnej perspektywy. Chcemy odkrywać nowe konteksty i pokazywać zapomniane arcydzieła. Rozmawiać o tym, co kino – tym razem ubrane w gatunkowy i często niedoceniany kostium filmu grozy – mówi nam o świecie i o nas samych.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲