Rozpoczął się 24. Festiwal Filmu Niemego

Pod Hasłem "Z DALEKIEJ PÓŁNOCY"

Wczoraj, 7 grudnia, rozpoczęła się kinematograficzna podróż w czasie – 24. Festiwal Filmu Niemego. To najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna edycja festiwalu, organizowanego przez nas oraz Fundację Dla Kina, nosi miano "Z DALEKIEJ PÓŁNOCY" i potrwa aż do 10 grudnia.

Hasło przewodnie festiwalu skupia się na twórcach związanych ze Skandynawią, prezentując niemą kinematografię skandynawską oraz wybitnych twórców kina, wywodzących się z krajów Północy. W krakowskim kinie będzie można zobaczyć filmy takich mistrzów jak Victor Sjöström, Carl Theodor Dreyer, Benjamin Christensen, Mauritz Stiller, Greta Garbo czy Asta Nielsen.

Filmy prezentowane są z muzyką wykonywaną na żywo, co dodaje im dodatkowego wymiaru artystycznego. W tym roku festiwalowi towarzyszyć będą muzyczne interpretacje takich artystów jak Dobrawa Czocher, The Magic Carpathians, Kirszenbaum, SARAPATA, Semi-Invented Duo, Stanisław Słowiński Trio, Trifonidis/Mencel/Staromiejski, Paweł Kaczmarczyk Trio oraz Ula Stosio Supersonic Trio.

Otwarcie festiwalu miało miejsce w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie zaprezentowano film "Symfonia zmysłów" Clarence’a Browna, pierwszą wspólną produkcję Grety Garbo i Johna Gilberta. Ten porywający melodramat stał się kamieniem milowym w karierze szwedzkiej aktorki, uczynił ją boginią ekranu i wielką gwiazdą kina niemego.

W programie festiwalu znalazły się także inne arcydzieła, takie jak "Dzikie orchidee" Sidneya Franklina, "Hamlet" z udziałem Asty Nielsen czy "Wicher" Victora Sjöströma. Ponadto, festiwalowe wydarzenia wzbogacone będą o wykłady, pokazy makijażu filmowego oraz specjalne pokazy dla najmłodszych widzów.

Nie zabraknie także filmów w reżyserii Carla Theodora Dreyera, takich jak "Wdowa po pastorze" czy "Michael", które, mimo że powstały przed erą dźwięku, wciąż cieszą się wielkim uznaniem.

Bilet na dowolny pokaz festiwalowy uprawnia także do zniżki w szwedzkich kawiarniach Kaffe Bageri Stockholm.

  1. Festiwal Filmu Niemego obiecuje być niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników kina i fanów klasyki filmowej.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

 

Wróć

do góry ▲