Ruszył nabór na 64. Krakowski Festiwal Filmowy

64. Krakowski Festiwal Filmowy - już od maja 2024

Rozpoczął się nabór filmów na 64. Krakowski Festiwal Filmowy, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Organizatorzy festiwalu oraz selekcjonerzy oczekują na zgłoszenia filmów krótkometrażowych i dokumentalnych z całego świata. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń zostanie wybranych około 200 najciekawszych produkcji, które będą prezentowane na przełomie maja i czerwca 2024 roku zarówno w krakowskich kinach, jak i online w całej Polsce.

Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat, podkreślił, że rozpoczęcie naboru to dla nich jak wejście w nowy rok, pełne emocji i oczekiwań na nowe dzieła filmowe. Festiwal ma za zadanie ukazywać widzom historie zarówno bolesne, jak i pełne nadziei, będące odzwierciedleniem rzeczywistości. Wybór filmów jest procesem pełnym napięcia, ponieważ organizatorzy zdają sobie sprawę, jak ważne są ich decyzje.

Selekcjonerzy festiwalu, którzy na co dzień recenzują, wykładają i sami tworzą filmy, zostają przedstawieni jako grupa 20 ekspertów. Każdy z nich otrzymuje do oceny kilkaset tytułów, a po dokładnym przeglądzie, ocenie i komentarzach wybierają te produkcje, które zasługują na pokazanie ich festiwalowej widowni. Ostateczne decyzje podejmuje dyrektor festiwalu, który ustala program wydarzenia oraz skład jury.

Na festiwalu poszukiwane są filmy dokumentalne (bez ograniczeń czasowych) i krótkometrażowe (do 30 minut) z całego świata. Zgłoszenia do konkursów filmowych przyjmowane są w dwóch etapach: do 30 listopada 2023 roku dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2023 roku oraz do 31 stycznia 2024 roku dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2023 roku oraz do 15 lutego 2024 roku dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2023 roku.

Ostatecznie około 200 wybranych filmów będzie prezentowanych w różnych cyklach tematycznych oraz w trzech konkursach międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym oraz konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic. Dodatkowo, festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć produkcje polskie, które zostaną zaprezentowane w konkursie polskim.

Krakowski Festiwal Filmowy, będący na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, jest ważnym wydarzeniem kulturalnym, które rekomenduje także do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Festiwal odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku, a także będzie dostępny online na platformie KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku. Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

To wyjątkowa okazja dla twórców filmowych, aby podzielić się swoimi dziełami z międzynarodową publicznością i eksperckim jury.

Wróć

do góry ▲