Smok pod Wawelem: Dźwięki Muzyki na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Kraków, jedno z najpiękniejszych miast Polski, znane jest z bogatej historii, kultury i legend. Jedną z najbardziej znanych jest opowieść o smoku wawelskim, który rzekomo zamieszkiwał jaskinię pod Wzgórzem Wawelskim. W 2024 roku, pod tym samym Wzgórzem, odbywa się wydarzenie równie fascynujące – plenerowa sekcja "Dźwięki Muzyki" w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczna edycja przynosi szczególną atrakcję: kultową Trylogię Qatsi autorstwa Godfreya Reggio, której muzykę skomponował wybitny Philip Glass.

Dźwięki Muzyki pod Wawelem

"Dźwięki Muzyki" to wyjątkowa sekcja festiwalu, która od lat przyciąga tłumy miłośników kina i muzyki. Organizowane wieczorami, bezpłatne pokazy plenerowe stają się corocznym świętem filmowym. Tegoroczne wydarzenie, odbywające się od 27 do 29 maja, jest szczególnie wyjątkowe dzięki prezentacji Trylogii Qatsi – serii filmów dokumentalnych, które zmieniają sposób postrzegania relacji między naturą a cywilizacją.

Trylogia Qatsi: Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi

Trylogia Qatsi to trzy filmy: "Koyaanisqatsi", "Powaqqatsi" i "Naqoyqatsi". Każdy z nich oferuje unikalne spojrzenie na nasz świat i jego transformacje. "Koyaanisqatsi" (z języka Hopi: "życie pozbawione równowagi") to wizualny esej, który ukazuje starcie między dziewiczą naturą a cywilizacją człowieka. Pozbawiony dialogów, film oddziałuje siłą sugestywnych obrazów i emocjonalnej muzyki Philipa Glassa.

Druga część, "Powaqqatsi" (z języka Hopi: "życie w stanie transformacji"), realizowana była w 15 krajach na czterech kontynentach. Film ukazuje codzienne życie mieszkańców półkuli południowej, ich pracę i kulturę. To pochwała prostoty i trudów życia, ukazana przez pryzmat sugestywnych zdjęć i niezapomnianej muzyki Glassa.

Ostatnia część trylogii, "Naqoyqatsi" (z języka Hopi: "życie w stanie wojny"), ma najbardziej pesymistyczny wydźwięk. Film przedstawia zdehumanizowaną wizję przyszłości, zdominowaną przez technologię i sztuczną inteligencję. Reggio wykorzystuje zaawansowane techniki komputerowe, aby stworzyć obraz świata pozbawionego nadziei, co czyni film zarówno przerażającym, jak i fascynującym zapisem naszych czasów.

Wręczenie Nagrody Smoka Smoków: Wydarzenie pod Wawelem nie kończy się na samych projekcjach filmowych. 27 maja, podczas pierwszego pokazu Trylogii Qatsi, odbędzie się uroczyste wręczenie nagrody Smoka Smoków dla Godfreya Reggio. Choć reżyser nie będzie mógł osobiście uczestniczyć w ceremonii, połączy się z publicznością online i poprowadzi lekcję mistrzowską, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wizjami artystycznymi.

Krakowski Festiwal Filmowy od lat stawia na dostępność swoich wydarzeń dla jak najszerszej widowni, w tym osób z niepełnosprawnościami. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie zabraknie filmów pokazywanych z audiodeskrypcją i napisami rozszerzonymi. Filmy takie jak "Tylko dzień i noc" Grzegorza Brzozowskiego oraz "Jesteś tu?" Xawerego Deskura będą dostępne zarówno w kinach, jak i online na KFF VOD.

"Dźwięki Muzyki" pod Wawelem to nie tylko unikalne pokazy filmowe, ale również spotkanie kultur, sztuki i technologii. Prezentacja Trylogii Qatsi, wraz z muzyką Philipa Glassa, stanowi doskonałą okazję do refleksji nad naszym światem i jego przyszłością. Krakowski Festiwal Filmowy, poprzez takie inicjatywy, udowadnia, że kino może być mostem łączącym ludzi, niezależnie od ich pochodzenia, wieku czy sprawności.

Jeśli chcesz doświadczyć magii kina w otoczeniu historycznego Wawelu, nie przegap tegorocznych pokazów "Dźwięki Muzyki". To wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, oferując nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale także głęboką refleksję nad kondycją naszego świata.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

64. Krakowski Festiwal Filmowy X Godfrey Reggio.

Wróć

do góry ▲