Startuje 1. Festiwal Filmów Polskich Wisła dla widzów w Bangladeszu

Po raz pierwszy widzowie w Bangladeszu będą mogli oglądać polskie filmy w ramach Festiwalu Filmów Polskich Wisła. W dniach 22-26.09.2021 roku w formule online na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć wybrane najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, które zyskały uznanie nie tylko wśród rodzimej, ale także zagranicznej publiczności.

W programie znalazły się:

  • Boże Ciało, reż. Jan Komasa, Polska, 2019, 115 min.

Historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku…

  • Wilkołak, reż. Adrian Panek, Polska, 2018, 88 min.

Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, ale koszmar powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

 Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska, 2019, 84 min.

W centrum tej opowieści stoi miłosny trójkąt, który ma znamiona grzechu oraz poczucia wstydu. Kacper, pracujący jako sztygar w kopani, ma romans z żoną swojego przyjaciela z pracy. Kiedy dochodzi do wypadku, a Oskar zostaje uwięziony, kochankowie włączają się do misji ratunkowej. Kierowani poczuciem winy, starają się przemyśleć sytuację, w której znalazła się cała trójka.

  • Córka trenera, reż. Łukasz Grzegorzek, Polska, 2018, 93 min.

Maciej podróżuje po Polsce wraz z 17-letnią córką Wiktorią. Od wielu lat są tylko we dwoje, zawsze razem. Ich trasę wyznaczają zawody w tenisie ziemnym. Ona jest jego oczkiem w głowie, córeczką tatusia i jego wielką chlubą. Chciałby, aby była najlepsza. On jest dla niej całym światem. Do czasu, gdy dołącza do nich Igor, dobrze zapowiadający się zawodnik, którego Maciej Kornet zacznie trenować. Cała trójka wyruszy w długą podróż rozklekotanym vanem, podczas której każdy będzie chciał osiągnąć swój cel.

  • Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske, Polska, 2020, 59 min.

Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy. To kraina surowej ziemi, w której przetrwają tylko najsilniejsi. Tam od wieków żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR jego członkowie próbują przetrwać - porzuceni, pozbawieni mądrości przodków i nadziei na przyszłość. Jednym z ostatnich źródeł życia i tradycji Czukczów są polowania na wieloryby, których los również jest niepewny. Dla Czukczów są nadzieją na przetrwanie kolejnej zimy. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które – przy każdym spotkaniu ze sobą – zbliżają się do krawędzi istnienia.

  • Blok filmów krótkometrażowych Studia Munka.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” organizowany jest każdego roku w kilku krajach. Organizator, Fundacja „Wspieram”, pokazał już polskie filmy w takich krajach jak: Czechy, Turcja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Rosja, Albania, Kirgistan, Białoruś, Słowacja, Kazachstan, Kirgistan, Gruzja, Korea Południowa, Tadżykistan, Chorwacja, Uzbekistan, Serbia czy teraz właśnie Bangladesz.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲