Stowarzyszenie Filmowców Polskich w Alei Gwiazd

Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało, że 14. maja o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie gwiazdy SFP na ul. Piotrkowskiej 77 w Łodzi. Odsłonięcie gwiazdy będzie ukoronowaniem obchodów 55 lat intensywnej i owocnej działalności Stowarzyszenia. Fundatorem gwiazdy Stowarzyszenia Filmowców Polskich jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Jest to 88. gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich to wyjątkowa organizacja filmowa stojąca na straży praw filmowców, skupiająca w swoich szeregach blisko 1900 członków, ludzi wszystkich zawodów filmowych – reżyserów, operatorów, animatorów, montażystów, scenarzystów, charakteryzatorów, kostiumografów, scenografów, dekoratorów wnętrz, kompozytorów, reżyserów oraz operatorów i montażystów dźwięku, specjalistów od efektów specjalnych, kaskaderów, aktorów, kierowników produkcji, producentów, pracowników twórczych i techniczno-twórczych branży filmowej, a także krytyków, historyków i publicystów filmowych.

Stowarzyszenie powstało w 1966 roku dzięki wysiłkom m.in. Jerzego Topelitza, Wandy Jakubowskiej, Stanisława Wohla, Edwarda Zajicka i Aleksandra Forda. Na przestrzeni lat na stanowiskach kierowniczych SFP zasiadali tacy wybitni twórcy filmowi, jak Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Wajda, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Tadeusz Chmielewski czy Krzysztof Kieślowski.

Stowarzyszenie od samego początku walczyło o prawa polskich filmowców, nie uginało się pod naciskami politycznymi – dzięki nim wiele ocenzurowanych tytułów powróciło na kinowe ekrany w oryginalnej wersji. Kamery Stowarzyszenia dokumentowały wydarzenia w Stoczni Gdańskiej i podczas stanu wojennego, a ich fundusze często przeznaczano na pomoc rodzinom internowanych opozycjonistów. Instytucja miała nie tylko swój udział w walce o wyzwolenie kinematografii, ale aktywnie ją budowała, kiedy nadszedł czas reform ustrojowych.

W ostatnich pięćdziesięciu latach Stowarzyszenie Filmowców Polskich inicjowało najważniejsze zmiany i reformy w obszarze kinematografii. Z inicjatywy Stowarzyszenia powstała reforma prawa autorskiego, nowoczesna ustawa o kinematografii czy obecnie procedowana ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego oraz implementacja dyrektywy o prawie autorskim.

Stowarzyszenie działa od 55 lat. Dziś, pod kierownictwem Jacka Bromskiego, zajmuje się przystosowywaniem polskiego przemysłu filmowego do zmieniających się czasów – finansuje nowatorskie produkcje nagradzane na międzynarodowych festiwalach, wspiera debiutantów, zajmuje się kodyfikacją prawa autorskiego w dobie Internetu, chroni ludzi wykonujących zawody filmowe, promuje kulturę filmową na całym świecie, nagradza zasłużonych filmowców, zajmuje się przystosowaniem filmowym seniorów i młodzieży.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲