„Syndrom Hamleta” filmem otwarcia 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Decyzją organizatorów 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, film dokumentalny Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta” uświetni otwarcie tegorocznej edycji festiwalu. Odbędzie się ono 29. maja w Kinie Kijów.

Krzysztof Gierat, dyrektor KFF tak uzasadnił ten wybór: „Nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Otwieramy festiwal filmem, który nie opowiada wprost o strasznych wydarzeniach w Ukrainie, bo co dopiero został skończony, ale dramatycznie i dojmująco uderza w nas obrazem pokolenia, dla którego  hamletowskie rozterki nie są szkolną analizą tekstu. Inauguracja festiwalu tym filmem to jednoznaczny sygnał, że od pierwszych festiwalowych chwil zamierzamy podkreślić naszą solidarność z narodem ukraińskim wobec rosyjskiego agresora”.

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Film ukazuje historie „dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu” - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

Film został ukończony tuż przed wybuchem wojny w 2022 roku. W świetle aktualnych wydarzeń nie pozwala przestać myśleć o losach bohaterów. Elwira Niewiera (współreżyserka filmu): „Dziś troje naszych bohaterów: Katia, Sławik i Roman walczy w szeregach ukraińskiej armii. Rodion, który jest stylistą szyje teraz mundury wojskowe. Z kolei Oksana od roku jest w Warszawie i pracuje jako aktorka w Teatrze Powszechnym”.

Dokument „Syndrom Hamleta” to trzeci wspólny projekt wybitnego polskiego duetu reżyserów, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Poprzednie, „Książę i dybuk” oraz „Efekt domina” były doceniane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach na całym świecie.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły.

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29.05-5.06.2021 w krakowskich kinach oraz online w dniach 3-12.06.2022 roku.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲