Trwa 48. Ińskie Lato Filmowe

Od 6. sierpnia trwa 48. Ińskie Lato Filmowe. Jest to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce. Propaguje filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na prezentacji najnowszego kina polskiego (i szerzej Europy Wschodniej) oraz twórczości, które dotykającej tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Ważne miejsce zajmują filmy odważnie komentujące zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również dorobek młodych twórców.

Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń jest ińskie Kino Morena. Oprócz tego w Gospodarstwie Rybackim odbywają się  projekcje kina plenerowego. Ważnym elementem 48. ILF są wycieczki i spacery tematyczne, zarówno przyrodnicze jak i historyczne. Każdy dzień zamyka koncert lub dyskoteka plenerowa. Przez cały festiwal można odwiedzać wystawę prac Przemka Kossakowskiego w nowopowstającej Galerii O.Mega – najnowszym obiekcie festiwalowym. W zamyśle ma to być nowoczesne centrum wystawiennicze, łączące ze sobą funkcje galerii sztuki, "muzeum" poświęconego historii kina i Ińskiego Lata Filmowego, a także miejsca spotkań oraz edukacji filmowej i lokalnej.

Filmem otwarcia był w tym roku „Nature Is My Homeland” (w reżyserii Marka Gajczaka), którego bohaterami są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą.

Festiwal zakończy się 15. sierpnia projekcją filmu nagrodzonego Złotą Rybką.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲