Tydzień z polskim dokumentem z 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na najciekawsze polskie filmy dokumentalne. Przez cały tydzień między 25. a 31. stycznia na KFF VOD dostępne będzie pięć tytułów z ostatniej, 60. edycji festiwalu. Obejrzeć będzie można: opowieść o kulisach łódzkiej brygady ONR, historię ekscentrycznego artysty Augusta Zamoyskiego, obraz peerelowskiego życia na podsłuchu, bliskie spotkanie z dziećmi dotkniętymi autyzmem i zespołem Aspergera oraz filmową wyprawę na daleką Czukotkę, obrazującą niezwykłe życie wielorybników. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h. W programie filmy:

  • Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego otrzymał aż trzy nagrody na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym: Srebrny Róg w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż oraz Nagrodę dla najlepszego polskiego producenta ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Film kontempluje codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania brutalne strony życia w tym zapomnianym miejscu, gdzie ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na walenie. Połowy dostarczają pożywienia i pozwalają przetrwać w trudnych warunkach.
  • Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego w konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika. Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych oraz filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu.
  • Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika pozwalają wniknąć w zakamarki fascynujących i nieszablonowych umysłów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. O czym marzą? Co chcą powiedzieć?
  • Ostatni rycerze prawej strony” Michała Edelmana, który przez pół roku dokumentował działalność Brygady Łódzkiej ONR – od propagandowych imprez z obowiązkowym grillem, przez próby zakłócenia Marszu Równości w Radomsku, po kulminacyjny przemarsz ulicami Warszawy podczas Dnia Niepodległości w 2019 roku. Czy łódzcy narodowcy rzeczywiście są tylko grupą kolegów o wyrazistych poglądach?
  • Guczo. Notatki z życia” Marii Zmarz-Koczanowicz to pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, żyjącego w burzliwych czasach człowieka o wielu twarzach i talentach. Kim tak naprawdę był August Zamoyski? Czerpiącym pełnymi garściami z życia miłośnikiem kobiecego piękna, sportowcem, rzeźbiarzem, obywatelem świata? Utkana z niezwykłych materiałów opowieść o jego życiu i twórczości spleciona jest ze współczesnym wątkiem, dokumentującym sprowadzenie prac Zamoyskiego do Polski. Umiejętnie wyeksponowane, są w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz równie ważne jak fascynujący życiorys tego nietuzinkowego artysty.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲