Uczta filmowa dla miłośników kina hiszpańskiego!
Nuevas cinefilias 20 i 27 listopada oraz Obras Maestras 11-13 grudnia 2020 roku tylko ON-LINE
Kino hiszpańskie ma wielu wielbicieli. W najbliższych dniach za sprawą dwóch przeglądów filmowych miłośnicy hiszpańskiej kinematografii będą mogli poczuć się spełnieni. Mowa o trwającym już Przeglądzie Online Niezależnego Kina Hiszpańskiego „Nuevas cinefilias” oraz zbliżającym się przeglądzie „Mistrzowie Kina Hiszpańskiego - Obras Maestras”.
Instytut Cervantesa w Krakowie, wraz z Festival de Sevilla zapraszają na przegląd filmowy online "Nuevas cinefilias", mający na celu przybliżyć widzowi nowy, bardziej niezależny i kreatywny kierunek w hiszpańskiej kinematografii.
Mianem alternatywnego kina hiszpańskiego została nazwana fala produkcji kinowych, która rozpoczęła się wraz z dojściem do głosu nowego pokolenia z początku obecnego wieku. Jest ona rezultatem rewolucji cyfrowej oraz pojawienia się możliwości eksperymentowania z nowymi sposobami narracji w celu nawiązania kontaktu ze współczesnym widzem. Rewolucja ta przejęła częściowo postmodernistyczne elementy samoświadomości, a jakość i reprezentatywność wielu dzieł tego nurtu została podkreślona poprzez ich udział w festiwalach. W ten sposób powstała nowa kultura filmowa, która przedefiniowała pojęcie kinomanii.
Filmy (projekcje w jęz. hiszpańskim, z napisami polskimi) dostępne są bezpłatnie przez 48 godz., od godz. 20:00 w wskazanym dniu projekcji, kanale https://vimeo.com/showcase/nuevascinefilias
Do końca przeglądu zobaczyć będzie można jeszcze następujące filmy:
➡️ 20 listopada: A estación violenta (Dzika pora), reż. Anxos Fazáns, 2018,
➡️ 27 listopada: Idrissa, crònica d´una mort qualsevol (Idrissa, kronika pewnej śmierci), reż. Xavier Artigas i Xapo Ortega, 2019.
Z kolei Kino Iluzjon i ninateka.pl w dniach 11-13 grudnia 2020 roku zapraszają na trzecią edycję przeglądu „Mistrzowie Kina Hiszpańskiego - Obras Maestras”
Osią tegorocznego programu będą kobiety – ich codzienne życie oraz przypisane role społeczne w rzeczywistości lat 60 i 70. Nieoczywiste obrazy reżyserów takich jak Luis Buñuel, Carlos Saura, Jaime Armiñán czy Fernando Fernán-Gómez zaprowadzą widzów do zaskakujących wniosków.
Przed Państwem filmowe dziedzictwo, z którego wyrasta współczesne kino hiszpańskie i reżyserowie tacy jak Pedro Almodóvar czy Álex de la Iglesia.
W tym roku przegląd odbędzie się po raz pierwszy w formule online na platformie ninateka.pl i równolegle w Kinie Iluzjon (oczywiście jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli). Program wirtualny zostanie wzbogacony o cztery filmy pokazywane podczas poprzednich edycji cyklu – wśród nich znajdą się obrazy kontrowersyjnego w swoich czasach Luisa Garcíi Berlangi i praktycznie nieznanego w Polsce hiszpańskiego dramaturga i reżysera, Edgara Nevilla.
Na ninateka.pl będą dostępne następujące filmy:
- Ninette (Ninette y un señor de Murcia), reż. F. Fernán Gómez (1965, 105´),
- Tristana, reż L. Buñuel (1970, 105´),
- Moja señorita (Mi querida señorita), reż. J. Armiñán (1972, 80´),
- Życie przed nami (la vida por delante), reż. F. Fernán Gómez (1958, 90’),
- Witaj nam, Mr. Marshall (Bienvenido Mr. Marshall), reż. L. García Berlanga (1952, 75´),
- Viridiana, reż. L. Buñuel (1961, 90´),
- Wieża siedmiu garbatych (La torre de los siete jorobados), reż. E. Neville (1944, 85’).