Ukraina! 5. Festiwal Filmowy w Warszawie, Lublinie i... online

Warszawa 21-28.10, Lublin 4-6.12, online 2-9.11 na mojeekino.pl

Tegoroczne wydarzenie otworzy najnowszy film Olega Sencowa Numery. To historia grupy ludzi żyjących w systemie totalitarnym. Bohaterowie nie mają imion, są oznaczeni cyframi. Żyją według ścisłych zasad, na przykład jedzą tylko wtedy, gdy wszyscy biegają wokół stołu do ping ponga. Mężczyźni i kobiety są rozdzielani w nocy. Nad przestrzeganiem zasad czuwa władca - Zero. Z czasem w bohaterach narasta potrzeba buntu. Realizacja tego filmu była dla mnie ciekawym doświadczeniem - pracowałem nad nim zdalnie, za pomocą listów wysyłanych z więzienia. To mój manifest - podkreślił Sencow. Film na podstawie sztuki własnego autorstwa wyreżyserował zza krat rosyjskiego łagru.

Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu zwracali uwagę publiczności na trudną sytuację reżysera, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich odsłon festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reżyserii Sencowa oraz film dokumentalny „Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow“ Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów został uwolniony i wrócił do domu.

W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa fotografii ukraińskich artystów oraz spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi oraz projekcja niemego filmu Ziemia Ołeksandra Dowżenko z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Bastarda Trio. Z okazji jubileuszu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności w ubiegłych latach.

Informacje o godzinach projekcji filmów oraz wszystkich wydarzeniach towarzyszących festiwalu znajdziecie w naszej aplikacji coigdzie.pl® dostępnej w

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Do domu” – zwycięzcę czwartej odsłony festiwalu. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

W ostatnich latach festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a od zeszłego roku również Lublina. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach.

Zapraszamy do kin w Warszawie, Lublinie oraz do obejrzenia filmów online. Na zachętę polecamy zwiastun dwóch filmów festiwalowych ⤵️ ⤵️ ⤵️

Numery (int. Numbers) Ukraina, Polska, Czechy, Francja | 2019 | reż. Oleg Sencow, we współpracy z Achtem Seitabłajew
Do domu (int. Homeward) Dramat | 2019 | reż. Nariman Aliev

Wróć

do góry ▲