Ukraiński festiwal Docudays UA gościnnie na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Docudays UA Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Prawach Człowieka jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na Ukrainie. Jego początek zaplanowany był na 25. marca 2022 roku. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę festiwal został odwołany. Jednak dzięki wsparciu Krakowskiego Festiwalu Filmowego Docudays UA odbędzie się. Stał się niejako festiwalem na uchodźstwie. Zamiast w Kijowie odbędzie się Kijowie…a konkretnie w Kinie Kijów w Krakowie.

W ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na przełomie maja i czerwca, odbędą się pokazy najnowszych ukraińskich filmów dokumentalnych, które w tym roku zakwalifikowane zostały do prestiżowego konkursu krajowego festiwalu Docudays UA. Dodatkowo, jeśli to tylko będzie to możliwe, zaproszeni zostaną organizatorzy festiwalu i twórcy konkursowych filmów, które oceni międzynarodowy skład jury, a wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej gali krakowskiego festiwalu. Filmy pokazywane w Krakowie traktowane będą jako krajowe (ukraińskie) premiery, co pozwoli utrzymać im status premier międzynarodowych i zapewni twórcom otwartą ścieżkę do ubiegania się o udział w kolejnych prestiżowych wydarzeniach filmowych.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na pokazy ukraińskich filmów zostanie przekazany festiwalowi Docudays UA.

62. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w krakowskich kinach w dniach 29.05-5.06.2022, a także online w dniach 3-12.06.2022 roku.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲