W cieniu Black Friday. Z ekologią na bakier ale tylko jeden dzień.

Ciemna Strona Black Friday: Eksploracja Fast Fashion

Black Friday, obchodzony 24 listopada, to coroczne święto konsumpcjonizmu, kiedy tłumy napierają na sklepy, poszukując okazji, zniżek nawet do 80%. Początkowo narodowe święto Stanów Zjednoczonych, szybko zdobyło popularność na całym świecie. Jednak za euforią zakupów kryje się ciemna strona tego wydarzenia, która zostaje często pominięta. Masowa produkcja taniej odzieży nie tylko wpływa negatywnie na środowisko, ale także angażuje się w naruszanie praw człowieka, zatrudniając tanie siły robocze w warunkach bliskich niewolnictwu.

Platforma streamingowa ARTE.tv stawia czoło temu problemowi, oferując dostęp do dokumentów i reportaży ukazujących nieetyczne praktyki w produkcji fast fashion. Grupa społeczna najbardziej dotknięta tym procederem to pracownicy fabryk marek odzieżowych, którzy często pracują w niebezpiecznych warunkach, otrzymują niskie płace i są wykorzystywani do pracy ponad siły. Szczególnie narażone są dzieci pracujące w fabrykach zlokalizowanych w uboższych krajach.

Dokument ARTE.tv, "Konsekwencje fast fashion – wielkie wysypisko ubrań w Atacamie", rzuca światło na masowe powstawanie odzieży i jego negatywny wpływ na ludzi i planetę.

Black Friday stał się stałym punktem w handlowym kalendarzu, pociągając polskich klientów do uczestnictwa w promocjach. Agnieszka Krakós, autorka książki i bloga „Prosta organizacja”, zauważa, że ekscytacja związana z polowaniem na niższe ceny skutkuje nadmiernymi zakupami, w tym niepotrzebnymi rzeczami.

Warto podejść do zakupów z głową, kierując się kilkoma zasadami:

 1. Zakup droższych rzeczy, których cena jest znana.
 2. Spisanie listy planowanych zakupów i jej przestrzeganie.
 3. Rezygnacja z niechcianych newsletterów.
 4. Rozważenie alternatywnych form spędzania czasu zamiast zakupów.

ARTE.tv zachęca do refleksji nad wartością posiadanych rzeczy i świadomością wpływu decyzji zakupowych na świat. W czasie Black Friday, platforma stawia na bycie świadomym konsumentem, dbającego zarówno o siebie, jak i o planetę.

Pozostałe Filmy na Temat Fast Fashion w ARTE TV:

 1. Elektrośmieci: Można Mądrzej

  • Jak mądrze zarządzać nowymi urządzeniami i unikać marnowania cennych surowców.
 2. Na Rewersie Mapy – Wielki Śmietnik Zwany Światem

  • Przegląd globalnego problemu generowania i utylizacji odpadów.
 3. Dopamina: Amazon

  • Analiza działania platformy Amazon i wpływu przyspieszonej dostawy na nasze zachowania konsumenckie.

Zespół Kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲