W zdrowym ciele zdrowy duch? – nowa sekcja na 15. Mastercard OFF Camera

Sekcja „W zdrowym ciele zdrowy duch?” to jedna z nowości tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA. Przybliży ona, jak ważne są problemy higieny psychicznej. Filmowi bohaterowie pokazują, w jaki sposób pozorną słabość można przekuć w prawdziwą siłę. Filmowcy pokazują, że wysoka wrażliwość nie musi być przysłowiową kulą u nogi.

Andy Jones (świetny w tej roli Stephen Graham) to szef kuchni w luksusowej restauracji i bohater filmu Philipa Barantiniego „Punkt wrzenia”. Problem w tym, że podglądamy go akurat w dniu, gdy od samego początku nic nie idzie po jego myśli. Film (cztery nominacje do brytyjskich nagród BAFTA) to wyjątkowy insajderski materiał odsłaniający kulisy pracy restauracji, ale też modelowy thriller, w którym obok nieustającej presji jest miejsce na krew, pot i łzy.

France” Bruno Dumonta to zjadliwa satyra na świat dzisiejszych mediów, polityczny establishment, ale też tragikomiczna opowieść o życiu pod presją i o tym, jak trudno zerwać ze swoim publicznym wizerunkiem. Tak przedstawia się codzienność France de Meurs (w tej roli znakomita Léa Seydoux). Gwiazda dziennikarstwa telewizyjnego nawet w obecności prezydenta Macrona nie traci rezonu i pozwala sobie na złośliwe docinki. Pozornie niegroźna kolizja drogowa zmienia jednak wszystko.  W jednej chwili znika cała pewność siebie u France, zaś kolejne wpadki na wizji idą w parze z postępującą depresją i stanami lękowymi. Choroba nie wybiera, zdaje się mówić francuski reżyser, a sposobem na poradzenie sobie z nią jest próba usunięcia się w cień.

Spora część „Phantom Project” - drugiego pełnometrażowego filmu reżysera - rozgrywa się w mieszkaniu Roberto Doverisa. Przestrzeń, która u każdego z nas powinna kojarzyć się ze schronieniem i bezpieczeństwem, tym razem wywołuje napięcie oraz niepewność. Główny bohater ima się różnych zajęć, czekając na szansę w świecie filmu. By móc opłacić rachunki, podnajmuje pokój w swoim mieszkaniu na przedmieściach chilijskiej stolicy. Problem, nie tylko zresztą finansowy, pojawia się z chwilą, gdy współlokator wyjeżdża. Obok zaległości w czynszu zostawia na głowie bohatera szereg innych spraw, w tym… grasującego po domu ducha. A może to jedynie klaustrofobiczne urojenia, wymysł bujnej wyobraźni niedoszłego aktora?

Shawkat Amin Korki (reżyser pochodzący z irackiego Kurdystanu) w filmie „The Exam” podejmuje temat często przez kino z tamtego regionu pomijany, czyli emancypację kobiet, prawo do edukacji i samostanowienia. Dla młodej Kurdyjki Rojin egzamin wstępny na uniwersytet zadecyduje nie tyle o paru najbliższych latach, ale o całym życiu. Albo będzie miała szansę na niezależność, albo czeka ją aranżowane małżeństwo i los podobny do tego, jaki spotkał starszą siostrę bohaterki. A Shilan nie sprawia wrażenia szczęśliwej…

Film „Good Mother” Hafsii Herzii (nagrodzony na festiwalu w Cannes) to poruszająca opowieść o macierzyństwie rozumianym jako bezgraniczne poświęcenie i przedkładanie potrzeb bliskich ponad swoje. Siłą tego obrazu jest czuły realizm, zarówno w sposobie obrazowania rzeczywistości, jak i portretowaniu świetnie zagranych bohaterów. Trudno się dziwić, bo i reżyserka może się pochwalić dużym aktorskim doświadczeniem.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲