Watch Docs: Prawa Człowieka w Filmie - Świadectwo Rzeczywistości

W dniach od 1 do 10 grudnia br., Warszawa stanie się miejscem, gdzie prawo człowieka spotyka sztukę filmową. 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs pod hasłem "Prawa Człowieka w Filmie" otworzy pełnometrażowy debiut aktorki Kasi Smutniak, zatytułowany „Mur”. Festiwal ten to okazja, aby zanurzyć się w ponad 50 fascynujących dokumentach, prezentujących różnorodność społeczną i problemy współczesnego świata.

Mocny Początek z "Mur"

Debiut reżyserski Kasi Smutniak, „Mur”, przeniesie widzów w serce aktywistycznych działań na polsko-białoruskiej granicy. Film, zrealizowany ukrytą kamerą, łączy dynamiczne ujęcia z lasu z osobistymi refleksjami, ukazując gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu migrantów zagubionych w puszczy.

Konkurs Główny: Globalne Perspektywy

W Konkursie Głównym zobaczymy dziesięć filmów, takich jak „Plan C. Nie Będziesz Szła Sama”, ukazujący samopomoc kobiet w walce o dostęp do aborcji w USA, czy „Dalton Harris. Cena Sławy”, opowieść o jamajskiej gwiazdzie popu, która stawia czoła fali hejtu. Wyjątkowym dziełem jest „20 Dni w Mariupolu” - autentyczny zapis zagłady miasta, doceniony przez jury i widzów na festiwalach w Sundance, Kijowie i Sheffield.

Zielony Konkurs: Ekologia i Społeczna Wrażliwość

W ramach Zielonego Konkursu pojawią się produkcje, takie jak „Republika Świerszczy” - odkrycie festiwalu Visions du Réel w Nyonie czy „Samotne Dęby” - wstrząsający dokument o granicach poświęcenia w obronie środowiska. Widzowie będą mieli okazję zanurzyć się pod wodę wraz z „O czym Śnią Wieloryby” - imponującym obrazem poświęconym próbie nawiązania kontaktu z największymi ssakami świata.

Arcydzieła Dokumentalne: Wzloty Społecznej Angażującej Filmowej Twórczości

Nowa sekcja programu będzie poświęcona arcydziełom społecznie zaangażowanego dokumentu europejskiego. Widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie przełomowe dzieła takich twórców, jak Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda. Festiwal Watch Docs to nie tylko kino, to spotkanie z tematami, które definiują nasz świat.

Watch Docs: Prawa Człowieka w Filmie - Tam, gdzie film staje się świadectwem rzeczywistości.

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲