Wielkie koncerty na małym ekranie

Z Beethovenem w Europę

W niedzielę 6 czerwca ARTE.tv zabierze widzów na tournée po Europie. Dziewięć symfonii Beethovena rozbrzmi w symbolicznych miejscach w całej Europie w ramach projektu „Z Beethovenem w Europę: 9 symfonii, 9 miast”. Symfonie będą wykonane chronologicznie, w tym siedem z nich na żywo. Kilka z najbardziej renomowanych orkiestr całej Europy zagra pod batutą wybitnych dyrygentów największe dzieła Beethovena w następujących miejscach: na arkadowym dziedzińcu Pałacu Elektorskiego w Bonn - mieście narodzin Beethovena, nad jeziorem Lugano, a także w Pradze, Dublinie, Helsinkach, Luksemburgu, Delfach, Strasburgu i w Wiedniu. Będzie można je zobaczyć bezpłatnie na platformie VOD ARTE.tv

Ponad rok po niezrealizowanym Dniu Beethovena na ARTE.tv, zaplanowanym w związku z 250-leciem narodzin kompozytora, a odwołanym ze względu na pandemię koronawirusa, europejski kanał kulturalny ARTE.TV realizuje w końcu ten niezwykły spektakl muzyczny. W niedzielę 6 czerwca od godziny 12.45 na darmowej platformie VOD ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/ rozbrzmi dziewięć wielkich symfonii Ludwiga van Beethovena w dziewięciu europejskich miastach.

Dzień rozpocznie się I Symfonią Beethovena, którą zagra orkiestra kameralna Mahler Chamber Orchestra pod batutą Daniela Hardinga o godzinie 13.00 w Bonn, mieście narodzin kompozytora. Następnie o godzinie 14.00 zostanie wykonana II Symfonia w wykonaniu Irlandzkiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej RTÉ pod batutą Jaime Martína w sali koncertowej National Concert Hall w Dublinie.

O godzinie 15.00 Orkiestra Symfoniczna Fińskiego Radia pod batutą nowego kierownika muzycznego Nicholasa Collona zagra symfonię „Eroica“ w okazałym kościele skalnym Temppeliaukio. O godzinie 16.00 ARTE.tv zaprasza widzów na IV Symfonię do Luksemburga, gdzie Gustavo Gimeno poprowadzi Luksemburską Orkiestrą Filharmoniczną. Symfonii będzie towarzyszyć przedstawienie taneczne, do którego choreografię opracowała wspólnie z uchodźcami Sylvia Camarda.

Muzyczną podróż widzowie będą kontynuować na rynku Starego Miasta w Pradze, gdzie o godzinie 17.00 Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna wykona pod batutą Stevena Mercuria V Symfonię. O godzinie 18.00 będzie można obejrzeć transmisję Symfonii „Pastoralnej” znad jeziora Lugano w wykonaniu szwajcarskiej orkiestry kameralnej I Barocchisti pod batutą założyciela orkiestry Diega Fasolisa.

O godzinie 19.00 maestro Teodor Currentzis poprowadzi orkiestrę musicAeterna, która zagra VII Symfonię na tle imponującego starożytnego teatru greckiego w Delfach. Towarzyszący przedstawieniu występ taneczny wykona zespół choreografki Sashy Waltz. Następnie o godzinie 20.00 Strasburska Orkiestra Filharmoniczna zagra pod batutą Marka Letonji VIII Symfonię na Półwyspie Miejskim Malraux, w Strasburgu.

Uroczysty koncert finałowy odbędzie się przed Belwederem w Wiedniu - mieście, w którym Beethoven spędził ponad 35 lat swojego życia, aż do śmierci, i gdzie skomponował wszystkie swoje symfonie.

Wiedeńscy Symfonicy zagrają tutaj pod batutą amerykańskiej dyrygentki Kariny Canellakis hymn Beethovena na cześć wolności i wspólnoty: IX Symfonię.

Poza koncertami, na widzów czeka także bogaty program zawierający wiele ciekawostek na temat powstania i interpretacji symfonii Beethovena, a także przedstawiający wątki z życia kulturalnego danych miast europejskich. Całodniowe wydarzenie poprowadzą: Annette Gerlach, prezenterka ARTE.tv, prezenterzy i prezenterki europejskich kanałów partnerskich oraz francuski krytyk muzyczny Christian Merlin.

Bernd Mütter, Dyrektor ARTE ds. programów o Dniu Beethovena w ARTE.tv:

„Jako europejski kanał kulturalny pragniemy wysłać 6 czerwca ważny znak nadziei i nowego początku dotyczącego kultury w Europie. Nasi widzowie będą mieli możliwość odwiedzenia dziewięciu europejskich miast w ciągu jednego dnia, słuchając przy tym muzyki na najwyższym poziomie. Dziękujemy zarówno orkiestrom i dyrygentom, jak i naszym europejskim kanałom partnerskim i partnerom współpracującym, ponieważ to z ich pomocą zrealizujemy to wyjątkowe europejskie wydarzenie kulturalne”.

Projekt „Z Beethovenem w Europę: 9 symfonii, 9 miast.“ powstał w ramach współpracy ARTE z następującymi publicznymi stacjami telewizyjnymi: ZDF, WDR, RTÉ, YLE, CT, RSI oraz ORF. Po transmisji na żywo 6 czerwca koncerty będą dostępne z napisami w sześciu językach (po francusku, niemiecku, angielsku, hiszpańsku, polsku i włosku) na stronie ARTE do 6 grudnia 2021.

Zespół Kinowy Coigdzie.pl® zaprasza serdecznie do obejrzenia tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Wróć

do góry ▲