Wisła w Turcji, ale online

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się każdego roku w kilku krajach. Fundacja „Wspieram”, która jest jego organizatorem, pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Uzbekistan, Turcja, Tadżykistan, Słowacja, Serbia, Rosja, Korea Południowa, Kirgistan, Kazachstan, Gruzja, Czechy, Chorwacja, Białoruś, Azerbejdżan, Azerbejdżan. W niektórych z tych państw wielokrotni. I właśnie przyszedł czas na drugą edycję festiwalu w Turcji, która odbędzie się w wersji online! W programie znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat.

Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną cztery filmy pełnometrażowe oraz blok filmów krótkometrażowych:

  • Supernova, reż. Bartosz Kruhlik, Polska, 2019, 78 min.

Czasami błahe wydarzenia odkrywają prawdę nie tylko o nas samych, ale również kraju, w którym przyszło nam żyć. Na drodze w pobliżu małej wsi potrącona zostaje przez rządowy samochód matka z dwójką dzieci. Służby porządkowe muszą poradzić sobie z narastającym chaosem, prawda wymyka jej się z rąk, a mieszkańcy wsi zbierają się zarówno jako świadkowie, jak i oskarżyciele.

  • Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska, 2019, 84 min.

W centrum tej opowieści stoi miłosny trójkąt, który ma znamiona grzechu oraz poczucia wstydu. Kacper, pracujący jako sztygar w kopani, ma romans z żoną swojego przyjaciela z pracy. Kiedy dochodzi do wypadku, a Oskar zostaje uwięziony, kochankowie włączają się do misji ratunkowej. Kierowani poczuciem winy, starają się przemyśleć sytuację, w której znalazła się cała trójka.

  • Zgniłe uszy, reż. Piotr Dylewski, Polska, 2019, 60 min.

Marzena i Janek przyjeżdżają nad jezioro do domku niekonwencjonalnego terapeuty związków. Wyraźnie potrzebują pomocy – w ich seks wdała się rutyna, a przepaść między nimi wydaje się tylko pogłębiać. Na miejscu okazuje się, że ta introspekcja będzie głębsza niż mogło się wydawać, co prowadzi film do kilku wolt scenariuszowych.

  • Ostatnia góra, reż. Dariusz Załuski, Polska, 2019, 82 min.

Filmy dokumentalne traktujące o zdobywaniu szczytów mogłyby stać się oddzielnym gatunkiem, łączą bowiem w sobie nie tylko najlepsze cechy non-fiction, ale również... kina akcji. Jest to zapis narodowej polskiej wyprawy na K2, która miała miejsce na przełomie 2017 oraz 2018 roku, a jej celem było zdobycie drugiego co do wysokości szczytu świata.

  • Blok filmów krótkometrażowych studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbędzie się online na platformie mojeekino.pl 25- 28.02.2021 roku. Będzie dostępny tylko na terytorium Turcji. Od momentu rozpoczęcia Festiwalu, widzowie mają trzy dni na obejrzenie filmu. Festiwal trwa do 28 lutego - tego dnia o godz. 23:59 wygaśnie dostęp do wszystkich filmów. Ze szczegółowym programem i opisami filmów można zapoznać się na stronie festiwalu http://www.festiwalwisla.pl/

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲