Wyśniona historia kina na Podlasiu

23. lutego o godz. 19:00 odbędzie się w Kinotece wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Zapraszają organizatorzy, czyli Górski i Kaufman Bros & Sistas, Kinoteka Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz Białostocki Ośrodek Kultury. Wystawa będąca wyjątkową podróżą do źródeł podlaskiego i światowego kina potrwa do 16. marca 2023 roku. Na wernisaż wstęp jest wolny, natomiast wystawa będzie dostępna dla osób, które kupią bilet na dowolny seans w Kinotece.

Wyśniona historia kina na Podlasiu” to wyprawa w przeszłość. Odbędziemy ją z bohaterami czterdziestu fotografii wykonanych w archaicznej technice mokrego kolodionu. Na zdjęciach zobaczyć będzie można Andrzeja Wajdę, Borisa Kaufmana, Benjamina Zemacha, Dzigę Wiertową, Norę Ney, Renatę Radojewską, Tolę Mankiewiczównę, Minę Bern, Miriam Kressin, Mischę Spoliansky'ego, Aleksandrę Ekster, Alberta Wywerkę, Piotra Lebiedzińskiego. Ich wspólną cechą jest fakt urodzin w Białymstoku lub na Podlasiu oraz fakt realnego wpływu na historię polskiego i światowego kina. W postaci z przeszłości wcielili się współcześni artyści i twórcy, również związani z Podlasiem.

Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dr Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz Andrzeja Górskiego (fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej). Podsumowaniem projektu stał się wydany w październiku 2022 roku wyjątkowy album "Wyśniona historia kina na Podlasiu", ze specjalnym wstępem krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲