Wystawa plenerowa w Katowicach „Szlakiem Lokacji Filmowych”

Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza do Katowic na wystawę plenerową „Szlakiem Lokacji Filmowych”. Wystawa prezentowana będzie w dniach 1.04-3.05.2023 roku i ponownie w dniach 22.05-30.09.2023 roku. Składa się na nią sześć kubików rozmieszczonych w ważnych punktach w centrum miasta – w okolicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na ulicy Dworcowej i Stawowej, na Rynku obok byłej siedziby Muzeum Śląskiego, a także przy Rondzie Sztuki oraz w Strefie Kultury. Znaleźć tam można elementy wystawy prezentujące kadry z filmów realizowanych w pobliskich lokacjach: budynkach, obiektach miejskich, przestrzeniach, miejscach. Ekspozycja prezentuje różnorodność katowickich lokacji i ich potencjał filmowy, które sprawiły, że w trakcie piętnastu lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego w Katowicach, powstały zdjęcia do trzydziestu czterech z ponad osiemdziesięciu filmów wspartych przez fundusz.  Na wystawie zobaczymy dwanaście z nich – wśród nich m.in. „Obywatel Jones” (reż. Agnieszka Holland), „Jesteś Bogiem” (reż. Leszek Dawid), „Chleb i sól” (reż. Damian Kocur), „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca). Część wizualna wystawy uzupełniona została o opisy. Można się z nich dowiedzieć w jakich konkretnie lokacjach powstawały filmy i które katowickie obiekty i przestrzenie możemy zobaczyć w prezentowanych na wystawie produkcjach.

Przewidziano także dodatkowe specjalne wydarzenie towarzyszące wystawie. Będzie to kuratorskie oprowadzanie po Katowicach „Szlakiem Lokacji Filmowych”. Autorski spacer poprowadzą architekt Ryszard Nakonieczny oraz filmoznawca Mariusz Ciszewski. Odbędzie się on śladem filmów i miejsc prezentowanych na wystawie. Spacer odbędzie się 16.04.2023 roku. Początek o godz. 12:00. Miejsce zbiórki wyznaczono przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Jagiellońskiej 25. Trasa na terenie Katowic ma długość około trzech kilometrów. Bilety w cenie 10 zł. (można je nabyć w kasach Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto oraz na filmowa.net).

Wystawa „Szlakiem Lokacji Filmowych” została przygotowana z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym – dla osób niewidomych i słabowidzacych posługujących się polskim alfabetem Braille’a, na który przetłumaczono tytuły filmów oraz informację wskazującą kod QR przenoszący na stronę z treściami dostępnymi.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów jubileuszu piętnastolecia Śląskiego Funduszu Filmowego „15 lat w akcji!”.

Śląski Fundusz Filmowy (prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film) jest narzędziem finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. ŚFF powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. W latach 2008-2022 ze środków ŚFF dofinansowano osiemdziesiąt trzy produkcje, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii, zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności. Filmy wsparte przez ŚFF obejrzało w polskich kinach prawie cztery miliony widzów.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲