Wystawa polskich plakatów filmowych

Nowosądeckie Muzeum Okręgowe prezentuje wystawę „Stopklatka. Polski plakat filmowy 1945- 2020. Dydo poster collection”. Potrwa ona do 25.04.2021 roku. Na wystawie zaprezentowano jedynie część z bogatej kolekcji plakatów artystycznych należącej do Krzysztofa Dydo.

Kolekcja plakatów artystycznych Krzysztofa Dydo liczy obecnie około trzydzieści tysięcy prac i jest jednym z największych tego typu zbiorów w Polsce. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu zaprezentowane zostało kilkadziesiąt kultowych plakatów filmowych z lat 1945-2020 zaprojektowanych przez najsłynniejszych artystów-plakacistów, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego czy Franciszka Starowieyskiego. Na wystawę wybrano plakaty zróżnicowane pod kątem stylu i panujących ówcześnie mód graficznych. Wśród nich są plakaty do wielu wybitnych filmów polskich i zagranicznych, chociażby „Popiół i diament” (reż. Andrzej Wajda), „Nóż w wodzie” (reż. Roman Polański), „Harry Angel” (reż. Alan Parker) czy „Łowca androidów” (reż. Ridley Scott).

Krzysztof Dydo rozpoczął kolekcjonowanie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, czyli w okresie rozkwitu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Termin ten stosowany jest wobec grupy artystów, których projekty z lat 50. i 60. XX wieku wyróżniały się oszczędnością form, aluzyjnością, ironią oraz nowatorskim liternictwem. Ów syntetyczny, charakterystyczny sposób projektowania stał się zjawiskiem rozpoznawalnym i docenianym na całym świecie.

Kuratorką wystawy jest Justyna Stasiek-Harabin.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲