Znamy plan 19. edycji Millennium Docs Against Gravity

Organizatorzy Millennium Docs Against Gravity – największego festiwalu filmowego w Polsce – przedstawili najważniejsze informacje na temat tegorocznej 19. edycji. Kinowa część festiwalu odbędzie się w dniach 13-22.05.2022 roku w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz oraz po raz pierwszy Łódź). Z kolei w dniach 24.05-5.06.2022 roku będzie miała miejsce część online na stronie mdag.pl.

Tegoroczne hasło festiwalu to „Rethink Everything”. Dwa lata pandemii i wojna na Ukrainie wymuszają nowe podejście do świata dookoła nas, do czego zachęcają filmy dokumentalne, które zostaną zaprezentowane w programie festiwalu.

Festiwal został doceniony przez Europejską Akademię Filmową. Poprzez włączenie w poczet „najważniejszych festiwali europejskich” (Major European Festivals). Oznacza to, że zyskuje możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej!

Do festiwalowego Konkursu Głównego festiwalu zakwalifikowano dwanaście filmów, w tym aż trzy polskie! Będą walczyły nie tylko o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC Award, Grand Prix Silesia Film w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Z kolei w Konkursie Polskim bierze udział osiem produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Po raz pierwszy na festiwalu odbędzie się natomiast Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To  wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut.

Drugą nowością jest także Konkurs dla Najlepszego Filmu dla Młodej Widowni towarzyszący sekcji OKI DOKI. Nagrodę w nim przyzna Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Przyznana zostanie (przez publiczność) także Nagroda Big Screen Doc, za film, który najlepiej ogląda się na wielkim ekranie.

Tradycyjnie już w programie festiwalu pojawi się także kilka nowych sekcji. Zebrane w nich filmy dotyczą tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców i twórczynie kina dokumentalnego. Sekcja „Love Stories” poświęcona jest często nieoczywistym historiom miłosnym i pozwala zgłębić jedno z najważniejszych uczuć w ludzkim życiu. „Zanim dorośniesz” skupia się na młodych bohaterach i bohaterkach poszukujących swojej ścieżki. Z kolei „Oblicza Dalekiego Wschodu” skupiają się na sytuacji w Bangladeszu, Chinach, Mjanmie czy Wietnamie. Zastrzykiem wiedzy, który podsuwa pomysły na realne zmiany rzeczywistości, są filmy zebrane w sekcji „Nauka nas uratuje”. Tegoroczną sekcją awangardową są „Archiwa przyszłości”.

W ramach 19. MDAG pokazane zostaną dwie retrospektywy. Zobaczymy twórczość Susan Sontag (wybitnej eseistki, krytyczki kultury i ikony popkultury) i Billa Morrisona (zostanie zaprezentowanych 18. tytułów filmowych tego mistrza pracy z materiałami archiwalnymi).

 

Na program Festiwalu składa się ponad 170 wyjątkowych filmów z całego świata, sesje Q&A z najważniejszymi twórcami kina dokumentalnego, warsztaty, panele dyskusyjne, część muzyczna, pokazy plenerowe.

Pełny program Festiwalu pojawi się na mdag.pl już 21. kwietnia.

 

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Wróć

do góry ▲