ŻUBROFFKA - Budowanie Mostów poprzez Krótkie Filmy

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Od kilkunastu lat Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA buduje kulturalny most łączący Wschód z Zachodem, a Północ z Południem. Zlokalizowany w Białymstoku i na Podlasiu, ten festiwal stał się centrum energii twórczej z całego świata.

To, co zaczęło się od małego, kameralnego wydarzenia, przerodziło się w największy festiwal filmowy w północno-wschodniej Polsce. Festiwal przyjmuje otwarte i bezgraniczne podejście, celebrowanie różnorodności i unikalności, tworząc przestrzeń dla twórców otwartych, z poczuciem humoru, ceniących naturę i jej twory.

Serce festiwalu tkwi w konkursach, w których prezentowane są filmy w dziewięciu kategoriach. Konkursy "Okno na Wschód" i "Cały ten Świat" przedstawiają najbardziej fascynujące krótkometrażówki spoza Polski. Z kolei konkursy "Fabuła.pl", "Animacja.pl" i "Dokument.pl" są skierowane do polskich twórców. Pozostałe cztery konkursy - "Na Skraju", "Music Video", "Midnight Shorts" i "Kids" - mają otwarty format dla twórców z Polski i zagranicy. W trzech ostatnich konkursach publiczność pełni rolę jury, podczas gdy międzynarodowe jury ocenia filmy w pozostałych kategoriach.

Prestiżową nagrodą festiwalu jest Grand Prix, a dodatkowe nagrody przyznawane są w każdej kategorii konkursowej. Specjalne wyróżnienia trafiają także do najlepszych filmów animowanych, dokumentalnych i fabularnych, a także za wybitne zdjęcia i muzykę. Wyjątkowym wyróżnieniem jest Nagroda Dzikiego Żubra, czyli Nagroda Publiczności. Młode jury oraz polscy i zagraniczni dziennikarze również przyznają swoje nagrody.

Tradycją festiwalu jest uroczyste otwarcie, podczas którego światowej sławy muzycy towarzyszą filmom niemym. W poprzednich edycjach na scenie Kina Forum wystąpili tacy artyści jak DJ Qbert, Mum, Blockhead, Kode9 i inni światowi gwiazdorzy muzyki.

ŻUBROFFKA to nie tylko przegląd najnowszych dokonań w dziedzinie krótkometrażówek. To kompleksowe podejście do sztuki filmowej, oferujące warsztaty dla dzieci i dorosłych, międzynarodowe śniadania filmowe, panele dyskusyjne, wystawy, a nawet terapeutyczne sesje filmowe.

Od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych od jutra (6.12), różne lokalizacje w Białymstoku i na Podlasiu gościć będą krótkie filmy z całego świata. Wieczory festiwalowe wypełnione są koncertami z udziałem współczesnej muzyki elektronicznej i klubowej. Wybitni artyści, tak jak Tommy Cash, Mad Professor czy Little Big, już wcześniej stawali na scenie podczas tych dynamicznych nocy.

Program festiwalu jest zróżnicowany, odpowiadając na różnorodne gusta i zainteresowania. Oprócz projekcji filmów, w harmonogramie znajdują się konkursy dla dzieci, konkursy młodzieżowe, śniadania filmowe i pokazy filmów z różnych części Europy, takie jak "Kobieta. Opowieści z Europy Środkowej i Wschodniej" czy "Już nigdy nie będzie tak samo – filmy z Ukrainy Zachodniej."

Zespół kinowy CoiGdzie.pl®

Wróć

do góry ▲