Zestaw zawiera adaptacje dwóch ballad Adama Mickiewicza: jedna z nich to inspirowana malarstwem ikonicznym „Świteź” Kamila Polaka, a druga to film aktorski, na podstawie „Świtezianki”, wyreżyserowany przez siostry Julię i Mai Bui Ngoc. Trzecim filmem jest krótki metraż na podstawie poematu Juliusza Słowackiego „Anhelli”.
„Anhelli”
XIX wiek. Młoda kobieta, Ellenai idzie przez las. Nie widzi, że obserwuje ją anielica Eloe. W pobliżu, w stodole trwa próba teatralna współczesnych aktorów. Ćwiczą dialogi z poematu „Anhelli" Juliusza Słowackiego. Postacie z utworu literackiego – Anhelli, Eloe, Ellenai – przenikają do współczesnej rzeczywistości. Przemawiają językiem wieszcza, często zwracając się wprost do widza. Ich wypowiedzi traktują o kondycji narodu i skłaniają do refleksji na temat ludzkiej natury...
„Świteź”
Film animowany opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. To apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei, która rozgrywa się w XIX wieku, w epoce romantyzmu. Wszystkie postaci i elementy pojawiające się w filmie są powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację w żyjącą tkankę faktury malarskiej.
„Świtezianka”
Film utrzymany jest w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią odkrywa równoległą, magiczną rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę. Czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność?