66. OKFA 2020 przenosi się do ON-LINE

66. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych tylko online 3-6 grudnia 2020

Organizatorzy 66. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych Imienia Profesora Henryka Kluby wydali oświadczenie: „Kochani Twórcy! Nasz opór, wobec oporu materii, poległ, ale my się nie poddajemy! Dopóki się dało, wierzyliśmy, że uda nam się spotkać w realu. Niestety, real jest coraz bardziej nieprzewidywalny i niesprzyjający. 66. OKFA w wersji tradycyjnej pozostanie w sferze niezrealizowanych pięknych planów. Teraz czas na plan B, czyli festiwal w sieci. To wyzwanie, któremu postaramy się sprostać. Dołożymy starań, żeby zachować jak najwięcej z tegorocznego programu.”

Tym samym OKFA dołączyła do grupy festiwali odbywających się wyłącznie online.

• Filmy konkursowe 66. OKFA będą dostępne na kanale YouTube 3 i 4 grudnia
• Filmy nagrodzone będą dostępne na kanale YouTube 6 grudnia

Program festiwalu dostępny jest na stronie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Wszystkie informacje o projekcjach online jak również o wydarzeniach festiwalowych będą dostępne w aplikacjach coigdzie.pl® w zakładce Online oraz w wyszukiwarce na https://coigdzie.pl/szukaj-wydarzen

pobierz z appstore pobierz ze sklepu google odkrywaj w app gallery na urządzeniach huawei

 

OKFA – jest najstarszym w Polsce (przed nami 66. edycja!), nieustannie rozwijającym się projektem dedykowanym kinu spoza oficjalnego obiegu dystrybucyjnego. Część konkursowa wydarzenia adresowana jest do twórców amatorów, filmowców niezależnych oraz do studentów szkół filmowych. Jej celem jest stymulowanie i promowanie offowego ruchu filmowego oraz prezentacja najnowszych dokonań w niekomercyjnym nurcie kina. Co ważne, OKFA to więcej niż kilkudniowa akcja realizowana w corocznym trybie, ale proces, w którym kontynuuje się podjęte działania i utrwala zamierzone rezultaty. Wydarzeniami towarzyszącymi są m.in. wystawy o tematyce filmowej, warsztaty dla młodzieży, pokazy specjalne, koncerty, spotkania z artystami, w których uczestniczy ok. 2000 osób.

OKFA to filmowe przedsięwzięcie o najdłuższej historii w Polsce i bez wątpienia ten fakt określa je w sposób szczególny. Chlubna ponad 60-letnia tradycja to z jednej strony prestiż i ogromna satysfakcja, z drugiej zaś wielka odpowiedzialność za utrzymanie wypracowanej pozycji: nieustanna troska o spójność programową, celowość i atrakcyjność przyjętej formuły.

Nie wahamy się twierdzić, że OKFA to nie jeden z wielu festiwali, ale przedsięwzięcie o rzetelnej podbudowie merytorycznej, którego jednym z ważniejszych założeń jest kontynuowanie misji popularyzatorskiej, czyli przybliżenie wartościowych produkcji szerszemu i zróżnicowanemu gronu widzów w ciągu całego roku (cykl „Środy z kinem niezależnym” czy międzyfestiwalowa współpraca partnerska stanowią niejako łączniki pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu). OKFA to rozpoznawalna marka, trafnie identyfikowana w środowisku filmowym, do której przyznają się najwięksi. Krzysztof Zanussi doskonalił na tym konkursie swój warsztat jeszcze jako filmowiec amator, by po kilku latach zasiadać w gronie jurorskim. Warto odnotować, że pierwsze kroki stawiał tu chociażby koninianin Radek Ładczuk – obecnie wzięty operator – autor zdjęć do m.in. „Sali samobójców”, „Jesteś Bogiem” czy międzynarodowych produkcji. Śledząc bogatą historię festiwalu wśród konkursowych produkcji odnajdujemy nazwiska takich twórców jak np.: Maciej Dejczer, Wojciech Staroń, Marek Lechki, Katarzyna Klimkiewicz i Bodo Kox.

To niezwykle istotny wyróżnik, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie mamy w Polsce ok. 90 festiwali filmowych. OKFA pokazuje drogę od amatora, poprzez studenta do zawodowca. Wśród głośnych nazwisk młodych twórców, których profesjonale debiuty (lub drugie filmy) ostatnio zostały dostrzeżone i docenione są: Kuba Czekaj („Baby Bump”, „Królewicz Olch”), Paweł Maślona („Atak paniki”),  zdobywca Złotych Lwów Piotr Domalewski („Cicha noc”) czy nagrodzony za debiut na ostatnim festiwalu w Gdyni Bartosz Kruhlik („Supernova”). Wszyscy byli laureatami OKFA jako studenci lub wcześniej amatorzy.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu głównego oceniane będą przez powołane przez Organizatora profesjonalne Jury w następujących kategoriach:

  • film niezależny (produkcje zrealizowane przez twórców profesjonalnych),
  • film amatorski (produkcje zrealizowane przez twórców nieposiadających kierunkowego wykształcenia),
  • film studencki (produkcje zrealizowane przez studentów szkół filmowych i innych uczelni artystycznych bez względu na stopień udziału uczelni w realizacji zgłaszanej produkcji).

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Patronat artystyczny nad festiwalem sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi.

Zapraszamy do sprawdzania informacji co i gdzie warto obejrzeć w Waszej okolicy i w internecie czyli ON-LINE.

Zespół kinowy Coigdzie.pl®

Interior | Polska | 2019 | 87 min. | reż. Marek Lechki

Wróć

do góry ▲