Aktualności kinowe

Po zawieszeniu działalności warszawskiej Kinoteki festiwal przeniósł się na platformę prowadzona przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Lokalnych mojeekino.pl. W czasach pandemii COVID-19 produkcja teledysków natrafia na te same problemy, z którymi borykają się twórcy wszystkich gatunków sztuki czy operatorów kin. Izolacja – dobrowolna i przymusowa, odwołane imprezy, kontakty osobiste przeniesione do Internetu i niepewność jutra wymuszają na nas często zmiany w tematyce, stylu i charakterze naszych filmów. Ale czy wychodzimy naprzeciw niespokojnym czasom, czy próbujemy je ignorować, udając się na emigrację wewnętrzną – chcemy dzielić się naszą twórczością z innymi. Dlatego już od 9 lat w ramach CINEMAFORUM prezentowany jest zestaw najnowszych filmów ilustrujących utwory muzyczne z najróżniejszych gatunków i konwencji.

W ramach pomocy rządowej dla kinematografii powstają trzy nowe priorytety w Programach Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Utworzone przez Dyrektora PISF, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, priorytety pomocowe przeznaczone są dla kin studyjnych i małych kin, producentów i dystrybutorów polskich filmów. Ich przewidywany budżet, w zależności od wysokości udzielonego wsparcia, to kwota do 157 mln zł. Dodatkowo, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zwiększony budżet Programu Operacyjnego Produkcja filmowa o kwotę ok. 40 mln zł (ze środków MKiDN w związku z COVID-19).

Celem Małopolska MTB FILM FESTIVAL 2020 jest przegląd i promocja polskich i zagranicznych filmów rowerowych o tematyce MTB. Festiwal prezentuje filmy w dwóch konkursach amatorskim oraz profesjonalnym. Oprócz filmów w ramach festiwalu wybierane jest bikeBoard MTB Zdjęcie Roku 2020 W ramach konkursów festiwalowych Jury dodatkowo wyłoni „Najlepsze Zdjęcie z Małopolski” oraz „Najlepszy Film z Małopolski”.

Impreza powraca do Kina Kijów 12 listopada dzięki wsparciu z budżetu Województwa Małopolskiego. Szeroko zgromadzonej widowni największego kina w Polsce przedstawione zostaną najlepsze tegoroczne produkcje spod znaku MTB / Enduro / Downhill / BMX wyprodukowane przez najzdolniejszych krajowych i zagranicznych filmowców.

W przypadku ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 festiwal transmitowany będzie się w formie „live streaming’u”.

Zapraszamy na trzecią edycję przeglądu filmowego Dni Krytyki Filmowej w Gdyni, która oryginalnie miała odbyć się na wiosnę. Tym razem przegląd odbędzie się w wersji hybrydowej - w kinie oraz online w dniach 26-29 października 2020 roku.
Ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji na temat sztuki filmowej. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami. W przeglądzie co roku pokazywane są wybitne tytuły kina autorskiego, które zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Berlinale, Wenecja, zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe czy sięgnęły po Oskary.

DOKUMENT – nowe polskie kino dokumentalne i niezależne dokumenty z wybranych kinematografii krajów europejskich
KLASYKA – kino mistrzów, spotkania z twórcami filmów dokumentalnych i fabularnych, którzy zaczynali od dokumentu
AWANGARDA –  kino eksperymentalne poszukujące nowych form wyrazu.
Przeźrocza Festiwal Filmowy rokrocznie od 2015 roku przedstawia nowe nurty w kinie dokumentalnym jednocześnie silnie odwołując się do filmowych tradycji. Festiwal łączy analogową przeszłość z cyfrową teraźniejszością szukając alternatywnych środków wyrazu. Przeźrocza nawiązują do bydgoskich tradycji filmowych Kazimierza Karabasza a jednocześnie promują najnowsze produkcje dokumentalne z Polski i zagranicy. Każdy dzień festiwalu to międzypokoleniowe zderzenie pomiędzy spojrzeniem młodych i starszych twórców filmowych. Przeźrocza składają hołd mistrzom polskiej szkoły dokumentu a jednocześnie przedstawiają najnowsze, nowonurtowe obrazy przełamujące kolejne granice sztuki filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC wyrósł na bazie działań Fundacji HumanDOC. Misją jego jest poszerzanie świadomości społecznej na tematy globalne oraz wspieranie rozwoju gospodarczego, informacyjnego i demokratycznego społeczeństwa. Przyświeca mu idea zwiększania wiedzy o otaczającym nas świecie, bo tylko wiedząc więcej, jesteśmy w stanie realnie działać.

Festiwal HumanDOC to wydarzenie poruszające najczulsze struny. Budujące przez siłę bohaterów naszych filmów. Trudne przez nieuchronną świadomość realności przedstawianych zdarzeń, będących podstawą produkcji dokumentalnych. Niepowtarzalne dzięki zaproszonym twórcom i innym gościom. Bezcenne dzięki wrażliwości naszych widzów.

W ramach festiwalu odbywają się konkursy HumanDOC CAMERA - na najlepsze zdjęcie dokumentalne oraz HumanDOC SCRIPT - na najlepszy scenariusz filmu dokumentalnego o tematyce globalnej.

Już 8 listopada 2020 r. w kinach na całym świecie odbędzie się V Europejski Dzień Kina Artystycznego. Po raz piąty CICAE i Europa Cinemas łączą siły z ponad 700 kinami, w tym także z polskimi kinami niezależnymi zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne. Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności - w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów.

Lista polskich kin dostępna na stronie organizatora.

O swoim osobistym stosunku do tego tytułu opowie szanowany i lubiany krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. "Spaleni słońcem" to arcydzieło kina rosyjskiego z 1994 roku. W swojej prelekcji Łukasz będzie starał się wpisać film w kontekst radzieckich i rosyjskich utworów filmowych, mierzących się z dziedzictwem zarówno historycznym (doświadczenie wojenne), jak i wobec zawartych w filmie Nikity Michałkowa dylematów moralnych. Osobną część spotkania przeprowadzana również przez Łukasza Maciejewskiego) poświęcona będzie omówieniu twórczości reżysera, oraz znaczeniu "Spalonych słońcem" w artystycznej biografii autora.

Sytuacja epidemiczna zmusiła organizatorów 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych do zorganizowania tegorocznej edycji festiwalu w wersji online. Miejsce festiwalu filmowego jest w kinie. Chociaż ta forma uczestnictwa w kulturze przeżywa obecnie głęboki kryzys, trudno jest zastąpić oferowane przez nią doznania. (...) Jednocześnie w tych trudnych czasach ciąży na nas wszystkich odpowiedzialność stosowania się do przepisów sanitarnych, a przede wszystkim konieczność troski o wspólne bezpieczeństwo. Pragniemy też, aby najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata trafiły do jak najszerszego grona widzów i widzek. Festiwal po prostu musi się odbyć, a przy stale zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i ciągłej aktualizacji wytycznych sanitarnych nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować w formie stacjonarnej. - oświadcza Dyrektor festiwalu Błażej Hrapkowicz.

Czternaście filmów będzie rywalizować o Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ogłaszamy też tytuły, które wystartują w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. 14 filmów zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Są wśród nich 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów reżyserów. Zgodnie z regulaminem wyboru 12 filmów do Konkursu Głównego dokonał Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz. Powołał on Zespół Selekcyjny jako organ doradczy, w którym znaleźli się: reżyser filmowy profesor Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi, Małgorzata Sadowska i Krzysztof Kwiatkowski. Dodatkowo Komitet Organizacyjny włączył do Konkursu 2 filmy.

do góry ▲