Aktualności kinowe

Krakowski Festiwal Filmowy w połowie lutego zamyka nabór filmów na 61. edycję. Jakie filmy można zgłaszać? Jakie formalności należy spełnić? Jakie nagrody czekają w Krakowie? Organizator festiwalu, Krakowska Fundacja Filmowa zaprasza twórców, producentów i dystrybutorów filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych na dzień otwarty. Odbędzie się on w formule online 27 stycznia w godz. 11.00-13.00.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Lato 2021 (Polish Film Festival Summer 2021) w Australii będzie miał swoją ósmą edycję. Po raz pierwszy odbędzie się online w dniach 22.01-31.01.2021 roku. Na festiwalu zaprezentowane zostaną polskie filmy z ostatniej dekady, zarówno znanych, jak i początkujących reżyserów. Będą to filmy długo- i krótkometrażowe, a także animacje.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się każdego roku w kilku krajach. Organizująca go Fundacja „Wspieram” pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Rosja, Azerbejdżan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan, Białoruś, Serbia, Chorwacja, Gruzja, Turcja, Czechy, Słowacja, Korea Południowa. Teraz przyszedł czas na Armenię. W programie Festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, a wśród nich takie, które zyskały uznanie nie tylko wśród polskiej, ale i zagranicznej publiczności.

Zakończyły się zdjęcia do debiutanckiego filmu Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. Film jest adaptacją powieści Doroty Masłowskiej. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Bartosz Bieniek. Ścieżka dźwiękowa autorstwa Auera - producenta Pezeta.

Pojawił się teledysk „Cambodjana”. Teledysk jest trailerem filmu dokumentalnego o tym samym tytule. Jest to muzyczny zwiastun (swego rodzaju hip-hopowy scenariusz) produkcji opowiadającej o zapomnianej misji Polaków w Kambodży. Wykonawcy utworu to bracia Łyskacz z legendarnego warszawskiego składu Mor W.A. Gościnnie wystąpił amerykański piosenkarz K. F. Jacques (Chicago Fringe Opera). Film będzie miał premierę w 2021 roku.

Kolejne dobre wieści dla polskiego kina. Wiele polskich filmów zostało zakwalifikowanych do festiwali zagranicą, w dodatku część z nich została tam nagrodzona. Większość tych filmów była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który z radością informuje o osiąganych przez nie sukcesach.

Kobiecy styczeń w ARTE po polsku. Bezpłatnie, w polskiej wersji językowej, będzie można zobaczyć uznane (zarówno fabularne, jak i dokumentalne) filmy kobiece, które były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Udostępnienie tych filmów jest pokłosiem wielkiego zainteresowania 5. edycją festiwalu ArteKino, która w wersji online odbyła się w grudniu.

Młodzi i FINA to nowy cykl filmowy realizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny oraz Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.  Jest to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. Akceptacja to temat pierwszego spotkania, na które organizatorzy zapraszają 19. stycznia o godz. 19.00 na Ninateka.pl

Film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” pierwotnie miał trafić do kin 15. stycznia 2021 roku. Zamknięcie kin i niepewna sytuacja epidemiczna wymusiła na dystrybutorze zmianę daty. Obecnie premiera planowana jest na 17 września 2021 roku.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu powołał Radę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na lata 2020-2023. W jej skład wchodzi jedenastu członków. Są to przedstawiciele twórców, producentów filmowych, związków zawodowych działających w kinematografii, kin, dystrybutorów, nadawców, operatorów telewizji kablowych i platform cyfrowych.

do góry ▲