Aktualności kinowe

Nowa inicjatywa na polskim rynku filmowym. „Król dopalaczy” to film, którego istotnym elementem finansowania będą środki zebrane podczas kampanii crowdinwestycyjnej. Jest to coś zupełnie odmiennego, niż typowa zbiórka crowdfundingowa i polega na tym, że każdy może kupić akcje spółki będącej producentem filmu i poza wsparciem projektu, uczestniczyć w przyszłych zyskach z jego emisji.

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA zaprasza na bezpłatny webinar w języku angielskim z Birgit Heidsiek. Prowadząca jest założycielką Europejskiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Świecie Mediów (European Center for Sustainability in the Media World) oraz redaktor naczelną magazynu „Green Film Shooting”. Podczas spotkania dowiedzieć będzie można się dlaczego ważna jest idea zrównoważonego rozwoju przy produkcjach filmowych. Przedstawione zostaną pomysły i rady na wdrożenie rozwiązań proekologicznych podczas zdjęć, zwłaszcza w warunkach studia filmowego.

Webinar odbędzie się 28.04.2021 roku o godz. 14:00 i skierowany jest do producentów oraz twórców filmowych. Nabór trwa do 19.04.2021 roku.

Organizatorzy krakowskiego festiwalu Mastercard OFF CAMERA podjęli decyzję o zmianie terminu. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo jesienią. Nowy termin to 3-12.09.2021 roku. W związku z przesunięciem daty festiwalu przedłużony został, do 15.05.2021 roku, termin zgłoszeń filmów do Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" i Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR zaprezentował czołówkę i identyfikację wizualną tegorocznej, czternastej edycji. Czołówka (wraz z muzyką do niej) jest efektem pracy Tomasza Popakula – polskiego animatora, wielokrotnie nagradzanego reżysera filmów animowanych, muzyka, projektanta okładek oraz twórcy teledysków. Z kolei identyfikację wizualną festiwalu stworzyło (na podstawie animacji Tomasza Popakula) Minimum Studio z Poznania. W efekcie powstały dwa plakaty ukazujące bogactwo i nieoczywistości świata wykreowanego przez animatora. Obydwa przedstawiają główne hasło 14. edycji festiwalu: Between Us.

Minister Zdrowia poinformował na konferencji prasowej o przedłużeniu aktualnie obowiązujących restrykcji do 25.04.2021 roku. W związku z tym kina (oraz inne obiekty kulturalne i rozrywkowe) nadal pozostaną zamknięte. Co dalej? Pojawiają się przecieki o koncepcji regionalnego luzowania obostrzeń w różnych dziedzinach życia. Czy wobec tego po 25. kwietnia, lub najdalej w maju, zostaną otwarte pierwsze kina w województwach, w których sytuacja epidemiczna będzie najlepsza?

Od 14.04.2021 roku na platformie Netflix dostępny będzie film „Prime Time”, debiut reżyserski Jakuba Piątka, którego światowa premiera miała miejsce na Sundance Film Festival (w konkursie filmów fabularnych World Cinema Dramatic). W obsadzie filmu zobaczyć można: Bartosza Bielenię Magdalenę Popławską, Andrzeja Kłaka, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Cezarego Kosińskiego.

ARTE po polsku zaprasza na dziesięcioodcinkową serię filmów krótkometrażowych w cyklu „Psychobugs”. Przedstawiają relacje osób z całego świata  i psychiczne konsekwencje pandemii Covid-19. O swoich doświadczeniach opowiadają zwykli ludzie i psycholodzy. Covidowa rzeczywistość przytłacza. Izolacja społeczna, brak poczucia bezpieczeństwa, lęk przed śmiercią – to wszystko działa na ludzką psychikę destrukcyjnie. Mechanizmy obronne pękają, a pandemia wyzwala nieznane dotąd reakcje i zachowania. Jakie i jak znaleźć wyjście z labiryntu?

18.04.2021 roku rozpocznie się 10. Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE. Odbędzie się w formule online i potrwa do 24.04.2021 roku. Na Festiwal napłynęło prawie 700 zgłoszeń. Najliczniejszą grupę stanowiły animacje z Polski, Francji i Hiszpanii, jednak pojawiły się też filmy z całego świata m.in. z Dominikany, Egiptu, Indonezji, Iranu, Meksyku i Peru. Ostatecznie do konkursów festiwalowych zakwalifikowano 90 filmów. Organizatorzy postawili na różnorodność i wszechstronność animacji. W repertuarze pojawiły się więc filmy poruszające istotne tematy życia codziennego (relacje, tożsamość, polityka), ale także luźniejsze w formie i treści.

American Film Festival i CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych kontynuują współpracę i otwierają wspólny nabór filmów krótkometrażowych do tegorocznych edycji obydwu wydarzeń. Filmy wybrane podczas selekcji zostaną pokazane w ramach sekcji American Shorts obydwu festiwali. Nabór filmów potrwa do 1.08.2021 roku..

CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 3-7.11.2021, zaś American Film Festival 9-14.11.2021 roku.

Warsaw Film Festival rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń filmów na tegoroczną, 37. edycję. Organizatorzy czekają na nowe, przedpremierowe pełnometrażowe fabuły, pełnometrażowe dokumenty oraz filmy krótkometrażowe do 40 minut. Termin zgłoszeń upływa 31.07.2021 roku. Filmy można zgłaszać przez festiwalową stronę internetową lub przez platformy FilmFreeway i FestHome.

37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 8-17.10.2021 roku.

do góry ▲