Aktualności kinowe

Trwa przyjmowanie zgłoszeń filmów na 61. Krakowski Festiwal Filmowy. W tej chwili można jeszcze zgłosić: do 31 stycznia 2021 filmy zagraniczne zrealizowane po 31 października 2020 roku i do 15 lutego 2021 filmy polskie zrealizowane po 31 października 2020 roku. Krakowski Festiwal Filmowy jest na krótkiej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego. KFF rekomenduje także filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity przyjmują zgłoszenia filmów na 18. edycję festiwalu, który odbędzie się w dniach 14-23.05.2021 w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Gdyni, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Dodatkowo w dniach 27.05-13.06.2021 MDAG odbędzie się w wersji online.

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Gdańsk został podzielony na dwie części. Główne wydarzenia, czyli projekcje, konkursy i spotkania online odbędą się w dniach 27-30 grudnia, ale od 21 grudnia trwa przedfestiwalowa rozbiegówka z konkursem krótkich metraży. Tegoroczna edycja ze względu na epidemię odbywa się w całości online.

Azjatycki Sylwester Filmowy, a w zasadzie „Azjatycki Sylwester Filmowy+” ponieważ potrwa aż do 3. stycznia. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków zaprasza na filmowe powitanie Nowego Roku! Filmy Azjatyckiego Sylwestra Filmowego to jak piszą organizatorzy „crème de la crème Pięciu Smaków - selekcja najbardziej zaskakujących produkcji z dotychczasowych edycji festiwalu plus bonus z Malezji".

Tydzień Filmu Niemieckiego to coroczny przegląd najnowszego kina niemieckiego realizowany od ponad 20 lat. Początkowo były to lokalne wydarzenia odbywające się m.in. w Krakowie i Warszawie. Jednak kilka lat temu organizatorzy (Goethe Institut w Warszawie i Krakowie oraz Dom Norymberski i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu) połączyli siły i postanowili zaprezentować wspólny program Tygodnia Filmu Niemieckiego w kilkunastu kinach w całej Polsce. W tym roku Tydzień Filmu Niemieckiego miał się odbyć pierwotnie w listopadzie. W związku z sytuacją epidemiczną organizatorzy postanowili przenieść przegląd na styczeń 2021 roku i przeprowadzić go w formule online. Ustalony nowy termin to 22-29 stycznia 2021 roku.

Jury konkursowe 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską ogłosiło laureatów. Grand Prix Konkursu Filmów Fabularnych zostało przyznane filmowi „Drodzy Towarzysze”, zaś Grand Prix Konkursu Filmów Dokumentalnych powędrowało do filmu „Człowiek niezłomny”. Dodatkowo organizatorzy umożliwili oglądanie filmów festiwalowych aż do 26. grudnia.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR otwiera 21. grudnia nabór filmów i seriali do przyszłorocznej edycji. 14. odsłona Animatora przyniesie aż 4 konkursy: Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL i (nowość) Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali! Zgłoszeń można dokonywać od 21 grudnia 2020 do 15 marca 2021 roku.

21. grudnia jest najkrótszym dniem roku. W związku z tym tego dnia obchodzone jest nieoficjalne święto filmu krótkometrażowego. Z tej okazji Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza do oglądania czterech zestawów najlepszych krótkich filmów jubileuszowej 60. edycji festiwalu.

Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE tylko do końca bieżącego roku przyjmuje zgłoszenia filmów do przyszłorocznej edycji konkursu. Zgłaszać można filmy których czas emisyjny wraz z napisami początkowymi i końcowymi nie przekracza 30 minut i które mogą być zrealizowane w dowolnej technice, jednak z zastrzeżeniem, że animacja musi stanowić co najmniej 50% czasu emisyjnego. Filmy muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż 01.01.2019 roku.

Animation Across Borders, organizator 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA 2021 ogłosił otwarty nabór filmów do konkursów w ramach kolejnej edycji festiwalu. Termin zgłaszania filmów upływa 31. grudnia 2020 roku. Festiwal odbędzie się (jeśli epidemia pozwoli…) w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Polski w dniach w dniach 01.03-04.04.2021 roku. Alternatywnie (gdyby jednak epidemia nie pozwoliła) festiwal odbędzie się w formule online/on-demand. Jurorami w konkursie będą oczywiście widzowie w różnym wieku uczestniczący (stacjonarnie bądź online) w projekcjach konkursowych. Nagrody zostaną przyznane w dwóch konkursach (Konkurs Główny i Konkurs Teraz Dzieci Mają Głos), wśród których wydzielonych zostanie ponad dziesięć kategorii konkursowych.

do góry ▲