Aktualności kinowe

Pojawił się teledysk „Cambodjana”. Teledysk jest trailerem filmu dokumentalnego o tym samym tytule. Jest to muzyczny zwiastun (swego rodzaju hip-hopowy scenariusz) produkcji opowiadającej o zapomnianej misji Polaków w Kambodży. Wykonawcy utworu to bracia Łyskacz z legendarnego warszawskiego składu Mor W.A. Gościnnie wystąpił amerykański piosenkarz K. F. Jacques (Chicago Fringe Opera). Film będzie miał premierę w 2021 roku.

Kolejne dobre wieści dla polskiego kina. Wiele polskich filmów zostało zakwalifikowanych do festiwali zagranicą, w dodatku część z nich została tam nagrodzona. Większość tych filmów była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który z radością informuje o osiąganych przez nie sukcesach.

Kobiecy styczeń w ARTE po polsku. Bezpłatnie, w polskiej wersji językowej, będzie można zobaczyć uznane (zarówno fabularne, jak i dokumentalne) filmy kobiece, które były prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Udostępnienie tych filmów jest pokłosiem wielkiego zainteresowania 5. edycją festiwalu ArteKino, która w wersji online odbyła się w grudniu.

Młodzi i FINA to nowy cykl filmowy realizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny oraz Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.  Jest to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. Akceptacja to temat pierwszego spotkania, na które organizatorzy zapraszają 19. stycznia o godz. 19.00 na Ninateka.pl

Film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” pierwotnie miał trafić do kin 15. stycznia 2021 roku. Zamknięcie kin i niepewna sytuacja epidemiczna wymusiła na dystrybutorze zmianę daty. Obecnie premiera planowana jest na 17 września 2021 roku.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu powołał Radę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na lata 2020-2023. W jej skład wchodzi jedenastu członków. Są to przedstawiciele twórców, producentów filmowych, związków zawodowych działających w kinematografii, kin, dystrybutorów, nadawców, operatorów telewizji kablowych i platform cyfrowych.

15. Międzynarodowy Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA po raz pierwszy w swojej historii odbędzie się nie zimą, ale latem. Zamiast w grudniu 2020 roku organizatorzy zapraszają w dniach 9-13.06.2021 roku. Festiwal odbędzie się, również po raz pierwszy, w formie hybrydowej, zarówno stacjonarnie w kinie, jak online. Tematem przewodnim 15. edycji festiwalu jest WIRUS – czynnik, który wszystko wywrócił do góry nogami i zasadniczo wpłynął na całe życie społeczne.

W niektórych krajach Azji stosowany jest kalendarz lunarny. Zgodnie z nim Nowy Rok rozpocznie się 12. lutego. Będzie to Rok Metalowego Bawoła. Z tej okazji Festiwal Pięć Smaków zaprasza na filmowe świętowanie. Online zobaczyć będzie można pięć azjatyckich filmów, które będą dostępne w dniach 11-14 lutego 2021 roku na piecsmakow.pl

Kolejna edycja MyFrenchFilmFestival, tym razem w wersji online, to 33. filmy (zarówno długo- jak i krótkometrażowe) dostępne z napisami (w dziesięciu językach). Filmy dostępne będą od 15. stycznia do 15. lutego 2021 roku na MyFrenchFilmFestival.com oraz sześćdziesięciu partnerskich platformach na świecie. Znamy już selekcję oraz jury festiwalowe.

Zakończyły się zdjęcia do filmu „Lipstick on the Glass” Kuby Czekaja. Jest to anglojęzyczny debiut tego reżysera. Zdjęcia realizowane były w Polsce i w Niemczech od sierpnia do października 2020 roku. Film trafił do postprodukcji. Producentem jest Centrala Film. W obsadzie znajdziemy m.in.: Agnieszkę Podsiadlik, Lenę Lauzemis, Bobbiego Salvör Menueza, Laurę Benson, Stipe Erceg, Minę Tander, Mari Malek, Yeule.

do góry ▲