Aktualności kinowe

Wczoraj na porannej konferencji rząd poinformował o możliwości powrotu widzów do kin. Niestety optymizm kinomanów trwał ledwie kilka godzin. W godzinach popołudniowych sieć Helios poinformowała, że nie otworzy swoich kin w połowie lutego. Niedługo potem taką samą decyzję zakomunikowało Multikino. Z kolei kina studyjne i nie sieciowe zapowiedziały swoje otwarcie i dzięki temu kinomani będą mogli zasiąść przed wielkim ekranem już w najbliższy weekend a jest on szczególnie romantyczny w tym miesiącu.

Na rządowej konferencji ogłoszono, że od 12. lutego będą mogły zostać otwarte kolejne instytucje kulturalne. Po ponad trzech miesiącach, ponownie będzie można wybrać się kina, teatru, filharmonii czy opery. Wszystkie one będą musiały działać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego (obowiązywać będą maseczki) i przy wypełnieniu 50 procent widowni. Zakazana będzie także konsumpcja.

W związku z otwarciem muzeów i galerii od 10. lutego w galerii Studio BWA Wrocław zostanie ponownie udostępniona wystawa „Biuro Wysp Znalezionych”. Wystawa w ramach Sceny Artystycznej 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty jest galeryjnym przedłużeniem poszukiwań prowadzonych na festiwalu filmowym. Swoje prace zaprezentowali: Oskar Alegria, Kornel Janczy, Honorata Martin, Ann Oren, Liliana Piskorska, Ben Rivers & Ben Russell Kurator i kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska.

Muzeum Kinematografii w Łodzi kończy remont swojej siedziby (Pałacu Karola Scheiblera). Już wkrótce, bo w marcu, muzeum zaprosi na nową wystawę stałą "Łódź filmowa". Będzie to jej pierwsza część. Kolejna planowana jest na wrzesień. "Łódź filmowa" to pierwsza w kraju stała wystawa poświęcona miastu, które na przełomie XIX i XX wieku było "miastem atrakcji" - centrum prefilmowej i filmowej rozrywki, a po zakończeniu II wojny światowej stało się kolebką filmu i zostało ochrzczone mianem "HollyŁódź".

Ruszyła kolejna edycja konkursu Skrytykuj! Jest to konkurs na recenzję, wideorecenzję lub podcast dotyczący wybranego filmu. Laureat zostanie członkiem Jury Młodzieżowego 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej - Festiwalu Wybranych Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkową nagrodą będzie udział w cyklu wirtualnych warsztatów MovieMy o filmie, prowadzonych przez profesjonalistów.

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się tradycyjnie we wrześniu. Komitet Organizacyjny zaplanował festiwal na 20-25 września 2021 roku. Planowana jest stacjonarna formuła wydarzenia.

1. lutego Polski Instytut Sztuki Filmowej, w oparciu o przepisy tarczy antykryzysowej 6.0, rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach priorytetów pomocowych przeznaczonych dla producentów, dystrybutorów oraz kin studyjnych i małych kin. Celem priorytetów pomocowych jest pomoc branży filmowej w okresie epidemii przez utrzymanie ciągłości pracy na planach filmowych, dystrybucję ukończonych filmów i ich kinowe projekcje oraz utrzymywanie gotowości startowej kin w czasie ich przymusowego zamknięcia decyzją rządu z powodu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19.

Ukazał się zwiastun teaserowy filmu „Mistrz”. Jest to to pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Barczewskiego. Film opowiada historię legendarnego boksera Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy obchodzi w tym roku jubileusz 95. rocznicy urodzin swojego patrona. CKF planuje wiele wydarzeń upamiętniających wybitnego reżysera, jego kreatywny dorobek i ukazujących te aspekty jego twórczości oraz działalności społecznej, które wciąż nie są dobrze znane szerokiej publiczności. Pierwszym z tych wydarzeń będzie plenerowa wystawa fotograficzna „WERKI. WAJDA. Renata Pajchel”.

sprawdź co obejrzeć w domu

Miło nam poinformować Was, że od dzisiaj działa największy katalog kulturalno-rozrywkowy dostępny ONLINE. Dla naszych Użytkowników na każdy tydzień prezentujemy ponad 800 streamingów LIVE oraz nagrań VIDEO, które są dostępne dla Polskich widzów. Koncerty polskich artystów, którzy nie mogąc się doczekać otwarcia klubów i sal koncertowych grają piękne koncerty w domach kultury, salach teatralnych czy zamkniętych klubach przy pustej widowni ale za to z setkami a nawet tysiącami widzów przed ekranami. Teatry, filharmonie i opery nadają transmisje "na żywo" (ang. LIVE) po czym je rejestrują i odtwarzają bezpłatnie lub za niewielką opłatą, która pozwala im na pokrycie infrastruktury do transmisji video.

do góry ▲