Aktualności kinowe

Nabór do konkursów 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film
Organizatorzy Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film otworzyli 4. stycznia nabór na tegoroczną, czterdziestą już edycję festiwalu. Debiutanckie filmy (wyprodukowane po 1. stycznia 2019 roku) można zgłaszać do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych aż do 9. kwietnia.
Więcej... Nabór do konkursów 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film

Filmowe pejzaże Ameryk w polskiej książce
Pod koniec 2020 roku, nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego, ukazała się książka „Filmowe pejzaże Ameryk” pod redakcją Magdaleny Kempnej-Pieniążek i Barbary Kity. W książce zaprezentowane zostały różnorodne podejścia do badania filmowego krajobrazu, których wspólnym mianownikiem jest przekonanie, że amerykańskie pejzaże w stopniu zdecydowanie większym niż pejzaże europejskie uległy mitologizacji.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2020 przyznane
Stowarzyszenie Filmowców Polskich przyznało swoje coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii. Nagrody w 2020 roku otrzymali: Irmina Romanis, Jan Freda, Andrzej J. Jaroszewicz, Jerzy Skolimowski, Bogdan Sölle, Andrzej Werner.
Więcej... Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2020 przyznane

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Tęczy
Po przeszło 2 latach od powołania do życia Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy udało się podpisać umowę, dzięki której instytucja ta będzie miała swoją siedzibę. Nowym domem CKF będzie dawne kina Tęcza przy ul. Suzina 6. Budynek czeka remont, dzięki któremu powstanie sala kinowa na około 200 miejsc oraz przestrzenie na wystawy i inne działania kulturalne (jak np. warsztaty, spotkania Klubów Filmowych). Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny” wynajmie Tęczę na okres 10 lat. CKF zapowiada współpracę z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością.
Więcej... Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Tęczy

Zdjęcia do filmu „Śubuk”
Od października 2020 roku trwają zdjęcia do filmu „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Ich zakończenie planowane jest na maj 2021 roku. Zdjęcia mają miejsce przede wszystkim w Przemyślu i Warszawie. Premiera filmu została zaplanowana w 2022 roku. „Śubuk” (produkcja Aurum Film) to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Jest to historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. W roli głównej występuje Małgorzata Gorol. Występują także: Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna, Marta Malikowska, Filip Pławiak, Malgorzata Hajewska-Krzysztofik oraz Wojtek Krupiński. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, a koproducentami są Canal+ i Podkarpacka Komisja Filmowa.

Trwa nabór na 13. Short Waves Festival
Do 14 marca 2021 roku trwa nabór na 13. edycję Short Waves Festival, która odbędzie się w dniach 14-20.06.2021 w Poznaniu. Filmy można zgłaszać do następujących konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych, Dances with Camera, Urban View.

Książka „Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu” już dostępna
Nakładem Wydawnictwa Naukowego Semper, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, ukazała się książka „Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu”. Książka powstała dzięki Laboratorium Badan Telewizyjnych i Filmowych Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej... Książka „Dystrybucja filmowa. Od kina do streamingu” już dostępna

Koniec zdjęć do filmu „Piosenki o miłości”
Zakończyły się zdjęcia do filmu „Piosenki o miłości”. Film w reżyserii Tomasza Habowskiego produkuje Kinhouse Studio, a jest on współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i realizowany w ramach priorytetu Produkcja Filmów Mikrobudżetowych.

Inauguracja Polskiego Archiwum Filmów Domowych
Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt zaproponowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie strony filmydomowe.artmuseum.pl miało miejsce 30. grudnia 2020 roku.

Ukazała się książka „Historie filmu awangardowego”
Fundacja Okonakino, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Korporacja Ha!art wydało książkę „Historie filmu awangardowego. Od dadaizmu do postinternetu”. Jest to kompleksowe ujęcie głównych nurtów awangardy filmowej (od lat 20. XX wieku do początku XXI wieku), które ukształtowały historię kina i miały zasadniczy wpływ na historię sztuki. Cel książki to nie tylko przyznanie należnej wagi pionierskiej twórczości kobiet, ale również spojrzenie na to, jak w historii marginalizowano ich znaczenie. Książka pokazuje, że wypracowane na gruncie awangardy środki pozwoliły realizować prace o pionierskim znaczeniu dla historii kina, sztuki i emancypacji kobiet.
Więcej... Ukazała się książka „Historie filmu awangardowego”
Strona 6 z 14
- « Pierwsze
- Poprzednie
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- Następne
- Ostatnie »