Aktualności kinowe

W ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Słowacja realizowany będzie ciekawy projekt - GreenFilmTourism. Jego celem jest właściwe wykorzystanie, promocja i rozwój filmowego dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza polsko-słowackiego, zwiększenie atrakcyjności turystycznej tego rejonu, a także wypracowanie zrównoważonych rozwiązań i narzędzi mających na celu rozwój produkcji filmowej przyjaznej środowisku oraz stworzenie stabilnego partnerstwa na rzecz zapewnienia trwałości osiągniętych rezultatów.

Festiwal Mastercard OFF CAMERA podał termin tegorocznej edycji. Czternasta odsłona tego święta kina niezależnego będzie miała miejsce w dniach 11-20.06.2021 roku. Festiwal odbędzie się formule hybrydowej. Widzowie będą mogli obejrzeć filmy w kinach plenerowych w przestrzeni miejskiej Krakowa oraz spotkać się z twórcami zarówno na miejscu, jak i wirtualnie.

Trudne covidowe czasy i związane z nimi liczne obostrzenia i zakazy, w tym zamknięcie kin na trzy miesiące (marzec-czerwiec 2020 roku), wymusiły na ludziach kina poszukiwanie sposobów na dotarcie do widza. Ich działania szły przede wszystkim w dwóch kierunkach. Pierwszym z nich były projekcje online i ewentualnie towarzyszące im omówienia filmów czy spotkania z twórcami - aktorami lub reżyserami. Tak upłynęły pierwsze tygodnie lockdownu. Drugim kierunkiem, w którym podążali ludzie kina, były (gdy było to już możliwe) projekcje w przestrzeniach otwartych z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Widać było olbrzymią chęć jak najszybszego powrotu do wspólnego przeżywania emocji filmowych.

Organizatorzy ogłosili nominacje do konkursów w ramach 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Ten rok przyniósł rekordową liczbę zgłoszeń – 299 filmów. Festiwal odbędzie się wiosną tego roku w formule hybrydowej.

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na najciekawsze polskie filmy dokumentalne. Przez cały tydzień między 25. a 31. stycznia dostępne będzie pięć tytułów z ostatniej, 60. edycji festiwalu. Obejrzeć będzie można: opowieść o kulisach łódzkiej brygady ONR, historię ekscentrycznego artysty Augusta Zamoyskiego, obraz peerelowskiego życia na podsłuchu, bliskie spotkanie z dziećmi dotkniętymi autyzmem i zespołem Aspergera oraz filmową wyprawę na daleką Czukotkę, obrazującą niezwykłe życie wielorybników.

Listy do M. 4” miały pojawić się w kinach na początku listopada 2020 roku. Premiera musiała zostać odłożona ze względu na kolejne zamknięcie kin. Wydawało się, że film pojawi się rok później, jednak producenci zmienili zdania i premiera została przesunięta z kina do serwisu VOD. Film będzie dostępny od 1. lutego 2021 roku.

Krakowski Festiwal Filmowy w połowie lutego zamyka nabór filmów na 61. edycję. Jakie filmy można zgłaszać? Jakie formalności należy spełnić? Jakie nagrody czekają w Krakowie? Organizator festiwalu, Krakowska Fundacja Filmowa zaprasza twórców, producentów i dystrybutorów filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych na dzień otwarty. Odbędzie się on w formule online 27 stycznia w godz. 11.00-13.00.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Lato 2021 (Polish Film Festival Summer 2021) w Australii będzie miał swoją ósmą edycję. Po raz pierwszy odbędzie się online w dniach 22.01-31.01.2021 roku. Na festiwalu zaprezentowane zostaną polskie filmy z ostatniej dekady, zarówno znanych, jak i początkujących reżyserów. Będą to filmy długo- i krótkometrażowe, a także animacje.

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się każdego roku w kilku krajach. Organizująca go Fundacja „Wspieram” pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Rosja, Azerbejdżan, Tadżykistan, Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan, Białoruś, Serbia, Chorwacja, Gruzja, Turcja, Czechy, Słowacja, Korea Południowa. Teraz przyszedł czas na Armenię. W programie Festiwalu znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, a wśród nich takie, które zyskały uznanie nie tylko wśród polskiej, ale i zagranicznej publiczności.

Zakończyły się zdjęcia do debiutanckiego filmu Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”. Film jest adaptacją powieści Doroty Masłowskiej. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Bartosz Bieniek. Ścieżka dźwiękowa autorstwa Auera - producenta Pezeta.

do góry ▲