Aktualności kinowe

Festiwal Filmów Polskich „Wisła” odbywa się każdego roku w kilku krajach. Organizator, którym jest Fundacja „Wspieram” pokazała już polskie filmy w takich krajach jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwacja, Czechy, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Korea Południowa, Rosja, Serbia, Słowacja, Tadżykistan, Turcja, Uzbekistan. Teraz przyszedł czas na drugą edycję festiwalu w Gruzji. Tym razem w wersji online! W programie znajdują się najlepsze polskie produkcje ostatnich lat, a wśród nich takie, które zyskały uznanie nie tylko wśród polskiej, ale i zagranicznej publiczności.

Weekend otwarcia okazał się frekwencyjnym sukcesem i to pomimo udostępnienia jedynie połowy miejsc na widowni. Nałożyło się na to kilka czynników. Przede wszystkim tęsknota kinomanów za wspólnym oglądaniem filmów na dużym ekranie. Ponadto ważnym elementem były Walentynki, tradycyjnie przyciągające do kin dodatkowych widzów. Nałożyła się na to kiepska pogoda i brak alternatywy kulturalno-rozrywkowej.

American Film Festival ogłosił nabór filmów do 12. edycji festiwalu. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia filmów wyprodukowanych w USA, które trafią do sekcji konkursowych jednego z najważniejszych festiwali prezentujących europejskiemu widzowi różnorodność amerykańskiego kina. Zgłoszenia można przesyłać do 10.07.2021 roku.

Do 7. marca organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty przyjmują zgłoszenia filmów do najważniejszej sekcji festiwalowej jaką jest  Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty. Ma on być platformą służącą prezentacji kina artystycznego, wykraczającego poza granice konwencjonalnego filmu.

Od 12. lutego ARTE po polsku zaprasza na cykl EUROPE@HOME. Zadedykowany został różnorodności kulturowej oraz bogactwu muzyki w Europie. Daniel Hope, uznany skrzypek (laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015) będzie zapraszał do swojego domu znakomitych artystów z całej Europy na kameralne koncerty, w trakcie których przybliżona zostanie widzom muzyka z krajów Unii Europejskiej

Jutro, tj. 12. lutego, kina w Polsce mogą wznowić działalność po trzymiesięcznej przerwie. Jednak nie wszystkie kina zdecydowały się otworzyć. Filmów nie zagrają wszystkie największe sieci w Polsce – Helios, Multikino, Cinema City, Cinema 3D. Kinomani nie pozostali zostawieni sami sobie. W nadchodzącym tygodniu swoje sale otworzą 324 kina, a kolejne kilkanaście jest w końcowej fazie przygotowań do otwarcia. Najbardziej niecierpliwi widzowie mogą odwiedzić kina już o 10:00. Gdzie będzie to możliwe?

Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na filmy o miłości. Święto zakochanych będzie trwało aż dwa tygodnie - od 14. do 28. lutego. W programie m.in. dokumenty i filmy krótkometrażowe z kilku ostatnich edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zobaczyć będzie można opowieść o głodzie miłości czy kontrowersyjną historię patchworkowej rodziny.

ARTE po polsku zaprasza na zestaw filmów dokumentalnych z cyklu „Jedzenie dziś i jutro”. Ich twórcy prowadzą śledztwo w kilku krajach Europy, zaglądając za kulisy przemysłu rolno-spożywczego. Zadają wiele pytań. Co jeść, by być zdrowym? Czy potrawy wegańskie mogą szkodzić? Czy street food jest bardziej pełnowartościowy od dań kupowanych w supermarketach? Jak będą wyglądać restauracje jutra? Czy dania będą przyrządzane przez roboty? I co najważniejsze – co będziemy jeść w przyszłości?

Sama możliwość otwarcia kin 12. lutego to nie wszystko. Ważne jest to co będzie można obejrzeć. Wszystkie premiery polskich filmów cały czas są wstrzymane lub przeniosły się do internetu (jak to miało miejsce z „Listy do M. 4”). Niemniej jednak dystrybutorzy stanęli na wysokości zadania i na ekranach pojawi się premierowo oraz przedpremierowo wiele ciekawych filmów w sam raz na Walentynkowe wyjście do kina w ten wyjątkowo romantyczny weekend.

Against Gravity wprowadza do kin film Elizy Kubarskiej „Ściana cieni”. Premiera kinowa będzie miała miejsce 26. lutego. W ten sposób spełni się marzenie reżyserki i widzowie w całym kraju będą mogli na ekranach kin obejrzeć trzymającą w napięciu historię rodziny Szerpów, którzy pomagają himalaistom w wyprawie na Kumbhakarnę! Zwłaszcza w kontekście tego niesamowitego, pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 w zeszłym miesiącu dokonanego przez 10 Szerpów warto wybrać się do kina aby poznać lepiej jak wielkim trudem jest zdobywanie najwyższych szczytów świata.

do góry ▲