Aktualności kinowe

W związku z obecnymi ograniczeniami, daty 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” zostają zmienione. Tegoroczny "Sputnik nad Polską" odbędzie się online 12-20 grudnia na platformie mojeekino.pl Jeśli sytuacja pozwoli, Festiwal odbędzie się również stacjonarnie w dniach od 3. do 13. grudnia 2020 r. w warszawskich kinach Luna i Iluzjon - Filmoteki Narodowej.

14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

Kina zostały szczególnie dotknięte przez kryzys spowodowany Covid-19. Przy pierwszej fali pandemii zamknięto je jako pierwsze, a zezwolono na otwarcie jako ostatnim. Od 7 listopada ponownie są zamknięte i pozbawione jakichkolwiek przychodów. W odróżnieniu od większości innych branż, kina po powrocie do działalności nie zdołały odbudować przychodów. Wpływy od czerwca do września 2020 roku były niższe o 80% w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku.

30. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się w dniach 24-29 listopada 2020 roku. W programie: 87 filmów, 13 reportaży telewizyjnych, 8 reportaży radiowych i audycje towarzyszące, ponad 40 rozmów z twórcami filmów i reportaży. Wszystko w 7 sekcjach festiwalowych. Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu – seanse, rozmowy z twórcami, reportaże radiowe i audycje towarzyszące – będą dostępne wyłącznie online za pośrednictwem strony www.dafilms.pl i w większości możliwe do obejrzenia BEZPŁATNIE.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych na świecie. To także znakomitym forum do wymiany doświadczeń i dyskusji o współczesnej kulturze. Corocznie najciekawsze produkcje niezależne poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną komisję, która nominuje do nagród w 11 kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Do tegorocznego konkursu zgłoszono cztery tysiące filmów z ponad 130 krajów.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 16 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego.

W tym roku festiwal odbędzie się w całości online, a głównym partnerem w Internecie została Ninateka. Wszystkie filmy będą dostępne jak zawsze za darmo i bez reklam, z napisami polskimi.

Kina wielosalowe nie zostały ujęte w programach wsparcia przygotowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W związku z tym Polskie Stowarzyszenie Nowe Kina, zrzeszające podmioty prowadzące kina wielosalowe, wydało odezwę. W dokumencie tym Stowarzyszenie Nowe Kina wyraziło zaniepokojenie kondycją kinematografii w związku z decyzją rządu Rzeczpospolitej Polskiej o ponownym zamknięciu kin z uwagi na epidemię COVID 19. Celem niniejszej odezwy jest podzielenie się z przedsiębiorcami i twórcami związanymi z branżą filmową obawami odnośnie sytuacji branży kinowej jak również nadzieja na zwrócenie uwagi na ogromny problem jaki dotknął polskich właścicieli i operatorów kin.

Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy promuje polski film i muzykę filmową. Podczas wydarzenia rozstrzygany jest konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W ramach festiwalu wyświetlane są filmy konkursowe oraz inne obrazy, także te, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Laureata konkursu wybiera w tym roku jury w składzie Kaminski, Kożuchowska, Lach, Pawluśkiewicz, Stańczyk, Szelc a zwycięzca zostanie ogłoszony 28 listopada 2020 podczas transmisji online.

15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA została przeniesiona na 2021 rok. Utrzymujące się obostrzenia, zakaz działalności kin oraz brak możliwości organizacji imprez kulturalnych uniemożliwił organizację choćby hybrydowej formy Festiwalu. Z kolei imprezy w wersji online organizatorzy nie brali nawet pod uwagę. Jak wiemy z innych festiwali wielu twórców OFFowych nie zgadza się na projekcje swoich filmów on-line co zapewne zubożyło by program festiwalu. Więcej o przyczynach odwołania festiwalu w 2020 roku dowiecie się z oświadczenia organizatorów, którzy podają wiele słusznych przyczyn swojej decyzji.

ArteKino Festival to bezpłatny, cyfrowy festiwal kina europejskiego, który potrwa od 1 do 31 grudnia. W ramach tegorocznej, 5. edycji ArteKino Festival ruszył otwarty nabór do Youth Jury, które przyzna nagrodę Young Audience Award dla najlepszego filmu. Udział wziąć mogą osoby z całej Europy w wieku od 18 do 25 lat. Informacje na temat rekrutacji znajdują się na stronie festiwalu, którą podajemy w wiadomości głównej.

Youth Jury tegorocznego ArteKino Festival będzie liczyć od 10 do 15 członków. Kandydaci muszą być w wieku od 18 do 25 lat.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to najstarszy w Polsce festiwal filmowy tworzony dla młodych widzów. W tym roku odbędzie się jego 38. edycja. Organizatorzy właśnie opublikowali oficjalny spot promocyjny festiwalu, a na 17. listopada zapowiadają publikację pełnego programu festiwalu.

do góry ▲